Video: Mari Luud
Mari Luud 13. jaanuar 2020 21:22
Austraaliat on juba kuid kimbutanud tohutud metsapõlengud, mille ulatus on üle kahe korra suurem kui Eesti pindala. Tagajärjed on katastroofilised.

Tuld aitavad kontrolli all hoida ka paljud vabatahtlikud. Austraaliale pakuvad abi paljud riigid üle kogu maailma. Eesti on toetanud Austraalia Punast Risti 50 000 euroga ja lisaks on Tallinna linn andnud Austraalia loomade heaks 15 000 euro suuruse toetuse.

Video: Mari Luud, Robin Roots

Vabatahtliku tuletõrjuja Adami sõnul jõudsid tulekahjud piirkonda, kus parasjagu töötab, 20. detsembril. "Piirkonna ajaloo tõttu on siin pinnase all palju kivisütt, mida praegu välja kaevatakse. See tuleb maha jahutada, et maa-alune tulekahju kustutada. Järgmiste kuude jooksul on siin ilmselt veel põlenguid, aga ajame neid taga, kuni saame kõik kustutatud," sõnas Adam ning lisas, et osad tulekahjud on pinnase all põlenud juba aastaid. 

20 vabatahtliku tuletõrjuja peale on neil kasutada kolm päästeautot ning kuna tegu on vabatahtliku tööga, ei saa keegi ka valitsuselt mingi tasu. "Ma ei ütle ka, et soovime midagi, aga teeme seda enda südametahtest," sõnas Adam. Ta pole ka teadlik, et keegi vabatahtlik päästja oleks jäänud igapäevatööst ilma. "Seadused kaitsevad vabatahtlikke sellise diskrimineerimise eest.

Video: Mari Luud, Robin Roots

Videos juhtunut meenutav austraallane Tim elab Lithgow väikelinnas ja üritas seal kaitsta nii oma maja kui töökohta. Tim rääkis, et olukord oli väga keeruline, kuna tuul muutis pidevalt suunda. Kui üks hetk oli kergendus, et tuli läheb teises suunas, siis järgmine päev tuli ta tagasi ja veel hullemalt. Ettevalmistusi tehes paigaldas Tim töökoha ümber iga 60 meetri tagant tuletõrjehüdrandi ja vooliku. Õhtulehe ajakirjanikuga tänaval suheldes sõitis intervjuu ajal mööda tuletõrjeauto. Tim väristas selle peale õlgu ja tunnistas, et põlengud on närvidele ikka päris hullult mõjunud. 

Video: Mari Luud, Märt Niidassoo

Videos olukorda kirjeldanud Michael on pärit Sydney lähedalt Dargani külast, kus põles maha 17 maja. Nii Michael kui tema naabrimees Dave ütlesid, et pole kunagi midagi sellist näinud ja arvavad, et leegid võisid olla kuni 80 meetri kõrgused. Dave on üle elanud 5 suurt tulekahjut ja temal õnnestus oma kodu kaitsta võttes selleks maja ümbert maha kõik puud ja põõsad ning kastes pinnast voolikuga. Michael ja Dave mainisid Õhtulehele, et ümbruskonnas on vargaid ringi liikunud. „Mitte, et siit midagi võtta oleks,“ ohkas Michael selle jutu peale.