Juhtkiri

Juhtkiri | Ravimiostjate koorimine peab lõppema (27)

ohtuleht.ee, 9. jaanuar 2020 18:55
Ravimid on üks väheseid asju, mille pealt pole võimalik kokku hoida. Isegi kui otsida välja odavaima hinnatasemega apteek ning valida soodsaim toimeainepõhine ravim, ei saa need, kellele elu armas, tabletid-määrded hoopis ostmata jätta. Sestap on Õhtuleht ning mitmed teised väljaanded võtnud endale südameasjaks kajastada ravimihindade kujunemise peensusi ning mida saaks arstimite taskukohasuse huvides ära teha.

Keskmiselt kulutasid Eesti inimesed 2018. aastal ravimitele ligi 103 eurot (haigekassa soodustused on siit juba maha arvatud). Vaevalt tuleb üllatusena, et vanuse lisandudes kasvab tarvitavate ravimite hulk – ühe küsitluse järgi kulub pensionäridel hinnanguliselt keskmiselt 8% sissetulekust erinevatele rohtudele.

Ühel pensionäril, nimetagem teda näiteks Ülleks, kes sel aastal saab 500eurost pensionit, võiks oodatav kulu ravimitele olla seega umbes 40 eurot kuus või 480 eurot aastas. Kui Ülle ostaks samad ravimid näiteks Leedust (kus need on keskmiselt 17% odavamad), jääks talle peaaegu 7 eurot kuus rohkem kätte. Kas see on arvestatav summa või mitte, seda oskab ehk öelda valitsuskoalitsioon, kes võitles välja samas suurusjärgus erakorralise pensionitõusu. Suurema ravimivajaduse korral kataks hinnavahe juba näiteks üksi elava pensionäri toetuse kulu.

Pikalt on küsimusi ravimite kalliduse kohta pareeritud väitega, et ravimite juurdehindluse määr on niigi väga täpselt paika pandud. See on tõsi, ent sisseostuhindu teavad üksnes ravimitootja ja hulgimüüja. Kui haiglaapteeki jõuab aga Ibumetin hinnaga 0,48 eurot ja apteegiketi poest saab klient sama ravimi kätte 2,56 euroga, tekib õigustatud küsimus, kas teda kooritakse. Äraspidist turuloogikat, kus tunduvalt väiksemaid koguseid ostvad haiglaapteegid saavad kordades parema hinna kui palju suuremaid koguseid ostvad suured apteegiketid, ei suuda veenvalt ära põhjendada hulgimüüjadki.

Üllel ei jää aga paraku üle muud, kui osta 2,56 eurot maksev valuvaigisti, ja oodata, kuniks riik ravimiturul korra majja lööb.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee