Eesti uudised

Lisatud Yandexi kommentaar

Venelased maksavad Google'ile, et Eesti telefonidesse pääseda (29)

Toimetas Viljar Voog, 9. jaanuar 2020 16:59
Nagu nimigi reedab, kuulub Yandex Taxi taksoäpp Yandexi gruppi.Foto: Priit Simson / Ekspress Meedia
Androidi nutitelefonide kasutajad saavad 1. märtsist valida, millist otsingumootorit nad vaikimisi kasutada soovivad. Androidi arendav Google lubab igas Euroopa Liidu riigis valida veel kolme otsingumootori vahel ning Eesti kuulub nende väheste riikide sekka, kus saab oma otsinguid läbi viia läbi Yandexi, vahendab The Verge.

Euroopa Liit trahvis 2019. aasta märtsis Google’it viie miljardi dollariga (4,5 miljardi euroga), kuna hindas, et tehnikagigant on sidunud Chrome’i veebibrauseri ja Androidi tarkvara ebaseaduslikult enda otsingumootoriga. Nüüdseks on Google jõudnud sinnamaani, et pakub inimestele enda kõrval ka kolme alternatiivset otsingumootorit.

Alternatiivid erinevad riigiti ja on seotud nende firmade rahakottidega – täpsemalt leppisid kõik otsingumootorid Google’iga kokku, kui palju on nad nõus ameeriklaste tehnikafirmale maksma iga Androidi kasutava seadme eest, kus nende toodang vaikimisi otsingumootoriks seatakse. Iga nelja kuu tagant küsib Google summat uuesti ja seega võivad juba suvel valikuvariandid erineda. Praegu on aga teada, et 1. märtsist saavad Eesti nutiseadmete kasutajad valida Google’ile alternatiiviks DuckDuckGo, Info.com-i või Yandexi.

Yandex on Vene firma, mille otsingumootori läbi toimuvad idanaabri juures pooled kõigist veebiotsingutest. Nende tütarfirmaks on ka samanimeline taksoäpp.

Yandexi omanikuks on Vene miljardär Arkadi Volož, kuid aina rohkem tõstab firmas pead ka Vladimir Putin – alles detsembrikuus lubas Volož Kremlile kaks magusat kohta Yandexi juhatuses.

Lisaks Eestile lisatakse Yandex Androidi otsingumootorite nimekirja veel Lätis, Leedus, Poolas ning Soomes. Vaata täispikka nimekirja Verge’ist!

Yandexi pressiosakonna kommentaar:

Artiklis väljatoodud spekulatsioonidel puudub alus ning need tulenevad vaid Yandexi päritolust või faktide mitte kontrollimisest. 

Info Yandexi juhatuse koosseisu kohta ei vasta tõele. Viimaste korporatiivsete muudatustega Yandexis on võimalik tutvuda SIIN.

Kokkuvõtvalt:

Esmalt, äsja loodud  Avalike Huvide Fond ei ole riiklik struktuur. See koosneb Venemaa ülikoolide ja valitsusväliste organisatsioonide esindajatest ning kolmest Yandexi juhtkonna liikmest. 

Teiseks ei oma fond mitte mingeid õigusi kontrollida ettevõtet. Fondi ainus eesmärk on tegeleda väga detailselt piiritletud teemadega, mis puudutavad Yandexi organisatoorseid eeskirju ja Venemaa avalikku huvi nagu nt Venemaa kodanike andmekaitse. Fondil puudub mõju Yandexi strateegilistele, majanduslikele või igapäevastele tegevustele. Korporatiivsed muudatused kinnitati Yandexi aktsionäride poolt 2019. aasta 20. detsembril. 

Toim: Lisatud Yandexi komemntaar  10.01.20 kl. 15.27

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee