Poliitika

Ministrid kaitsevad peaministrit: Jüri ei salli naispoliitikuid? Tulge mõistusele! (195)

Johanna-Kadri Kuusk, 9. jaanuar 2020 13:51
Üleval vasakult: Mailis Reps, Riina Solman, Tanel Kiik, Taavi Aas ja Tõnis Lukas. All: Jüri RatasFoto: Teet Malsroos, Robin Roots, Martin Ahven, Stanislav Moškov, Tiina Kõrtsini
Eesti Päevalehes avaldati neljapäeval lugu, milles spekuleeriti, et peaminister Jüri Ratasel on midagi naispoliitikute vastu. Tagajärjena on seda lisaks peaministrile endale hakanud eitama ka teised valitsuse ministrid. 

Raimo Poomi kirjutatud artiklis seisab, et Ratase jaoks on piirid ületatud siis, kui mängus on naised. „Viga on olnud mitte näha mustrit, millest ilmneb, et Keskerakonna, valitsuse ja koalitsiooni juhtpoliitik tunneb naiste vastu mingit seletamatut tõrget. Tal on probleem naistega, kes võivad tema positsiooni ohustada või näitavad üles iseseisvust ja sõnakuulmatust,“ kirjutas Poom. Ajakirjanik toob artiklis näiteid seoses Kaja Kallase, Kersti Kaljulaidi, Monica Ranna, Kert Kingo ja Sanna Mariniga.

Peaminister Jüri Ratas: sellised süüdistused on absurdsed

„Vahel on kõige raskem kaitsta ennast süüdistuste eest, milles pole terakestki tõtt. Süüdistuste eest, mis on suisa absurdsed, nagu tänases Eesti Päevalehes konstrueeritud Raimo Poomi elevant. Kui seal tagatoas mõlgutatakse selliseid mõtteid ning valitseb selline maailmanägemus, siis tuleks aken lahti teha ning lasta läppunud tuppa sisse suur sõõm värsket õhku,“ kommenteeris ta Facebookis. 

Ratase sõnul on Keskerakond alati seisnud selle eest, et poliitikas ja ühiskonnas oleks kõigil selle liikmetel võrdsed võimalused edasi jõudmiseks ning eneseteostuseks. Sõltumata nende soost, rahvusest, emakeelest või muudest asjaoludest. Seda kinnitavaid näiteid on aegade jooksul olnud nii palju, et neid kõiki oleks imelik hakata siin eraldi loetlema.

„Soovin jõudu Eesti Päevalehele. Samuti Kadrile, kes jõudis Keskerakonnast Euroopa Komisjoni volinikuks. Kerstile, kes on meie erakonna volikogu esimees ning juhib meie Riigikogu fraktsiooni. Mailisele, kes oli 2016. aastal meie presidendikandidaat ning on praegu Keskerakonna aseesimees ja üks meie kogenumaid ministreid. Yanale, kes oli viimastel valimistel meie esinumber ning on Keskerakonna esindaja Euroopa Parlamendis. Ehale, Siretile, Annelile, Keale, Betinale, Mariale, Oudekkile, Nataliale, Marikale ja viimasele kui ühele toimekale keskerakondlasele. Samuti kõigile tublidele naistele, kes meie poliitikat, Eesti Keskerakonda, teisi erakondi ning Eesti ühiskonda kujundavad või oma igapäevast tööd pühendunult teevad.“

 

Haridusminister Mailis Reps: kirjutis pani mind võpatama

„Aeg-ajalt avastan ennast hommikuti uudiseid silmates imestamas selle üle, mida kõike klikimeedia ajastul kokku kirjutatakse. Tavaliselt paneb see korraks kulme kergitama või ohkama. Aga Poomi kirjutis pani mind lausa võpatama. Päriselt? On ikka šovinistlik hakata ajakirjaniku poolt inimesi lahterdama naiseks-meheks sellisel kujul nagu seda selles artiklis tehakse.

Ma olen 20 aastat poliitikas olles näinud, kuidas me üha enam räägime tegudest, väärtushinnangutest, eriarvamustest, mitte (ainult) poliitiku soost. Poom aga loob selge narratiivi: kui naissoost inimesega läbi ei saa, oled šovinist, meessoost inimese puhul nimetatakse seda lihtsalt eriarvamuseks. Paralleeli tuues: kui naine tõstab häält, siis ta karjub emotsionaalselt, aga mees lihtsalt selgitab asja tarmukalt. Tõesti? Kas ei tohi diskuteerida Kaja Kallase kui opositsioonipoliitikuga vaid seetõttu, et ta on naine?

Ma olen kindlal seisukohal, et ei Kaja ega keegi teine naispoliitik soovi sellist äärmiselt piiratud suhtlust. Kersti Kaljulaid on president, jah, naispresident, aga suhtlus ei käi ju soo, vaid seisukohtade ja arvamuste pinnalt. Ilmselt on ajakirjanik Poomile jäänud märkamata, et Jüri Ratase viimaste aastate lähimad poliitkaaslased on olnud just Mailis Reps ja Kadri Simson. Ja Kert Kingo lahkumises valitsusest näha seost sellega, et ta on naispoliitik... seda ei oskagi enam kommenteerida.“

 

Rahvastikuminister Riina Solman: laimamise töörisstadeks sobivad juba kõik kuulujutud

„Viimastel nädalatel on hakanud levima solvav ja räpane poliitiline spinn, mille võib lühidalt kokku võtta lausega: „Jüri Ratasele ei meeldi naised (poliitikas)“. Värskeim selline rünnak peaministri suunal on tänane Raimo Poomi lugu EPLis. Sama narratiivi on viimastel nädalatel üritanud tekitada Reformierakonna juht ja aastalõpu saates Olukorrast Riigis üritas midagi samaväärset heita ette riigikogu liige Maris Lauri Tanel Kiigele.
Osade poliitikute baaskonsensus Jüri Ratase valitsuse mahavõtmiseks on varjamatu, kahjuks tegelevad sama varajamatult sellega valitsuse ametisse nimetamisest alates ka osad peavoolu ajakirjanikud, suhtekorraldajate ja poliitikutega käsikäes. Tööriistadeks sobivad juba kõik kuulujutud.

Kevadest jõuludeni levitati müüti Jüri soovist kümne küünega peaministri toolist kinni hoida, täna levitab sama seltskond inimesi järgmist müüti tema vaenust naiste vastu. Olen naine, kuid olen tajunud Jüri Ratase toetust, mitte vaenu. Solvanguid, vaenu, naeruvääristamist, aga ka tuld ja tõrva on tulnud ikka samade poliitjõudude poolt, kes täna kuulujutte levitavad. Võimule pürgimise soovist võib aru saada, kuid räpast PR-i teha üksnes seepärast, et maailmavaade ei vasta peavoolu nägemusele, et see on konservatiivsem ja kogu Eesti edu silmas pidav nägemus, mitte pelk eliidi- ja edukultust propageeriv, see kõik on ammu väljunud hea maitse piiridest.

Natukene vähem kui aasta tagasi küsis üks reporter president Kersti Kaljulaidilt: „Mida toob Eestile kaasa see, et riiki hakkavad juhtima kaks naist?“ President reageeris sellele küsimusele teravalt ning avaldas lootust, et noorem põlvkond selliseid küsimusi enam ei küsi. [https://www.err.ee/…/video-kusimus-kahe-naise-riigivalitsem…]

Tänases valitsuses on 2 naist. Mõne kuu eest oli valitsuses naisi kolm. Kas me peaksime neid ajakirjanike ja avaliku elu tegelasi, kes nõudsid Kert Kingo tagasiastumist süüdistama naistevihkamises? Muidugi mitte!
Kas see kui Jüri Ratase esimese valitsuse ajal sai Riina Sikkutist Jevgeni Ossinovski asemel minister oli suur kangelastegu? Kui jah, siis kas see kui Urve Palo asemel astus ametisse Rene Tammist oli tegemist tohutu ülekohtuga? Palun tulge mõistusele.
Ma olen seda meelt, et selle nimel tuleb pingutada, et naisi oleks poliitikas rohkem, aga selle käigus ei ole mõtet pori loopida. Inimesi tuleb hinnata tegude mitte soo põhjal.“

 

Sotsiaalminister Tanel Kiik: hommikune lugemine paneb mind sügavalt ohkama

1) Jüri Ratas teeb 2014. aasta oktoobris ettepaneku, et Keskerakonna peaministrikandidaat 2015. aasta Riigikogu valimistel võiks olla erakonna aseesimees Kadri Simson. Järgneb tugev diskussioon erakonnas ja ühiskonnas, aga kahjuks ei toeta toonane erakonna esimees seda ettepanekut.

2) Jüri Ratas toetab 29.11.2015 toimunud Keskerakonna kongressil ja sellele eelnenud kampaanias Keskerakonna esimehena Kadri Simsoni. Tihedas konkurentsis võidab valitsev esimees Edgar Savisaar napilt 55 häälega.

3) Jüri Ratas toetab 2016. aasta presidendivalimistel Mailis Repsi, kes võidab erakonna sisevalimised ning teeb väga tugeva tulemuse ka valimiskogus. Hiljem valitakse Riigikogus samuti Jüri Ratase toetusel Vabariigi Presidendiks Kersti Kaljulaid.

4) Jüri Ratas on alates 2016. aastast mõlema oma valitsuse puhul esitanud Keskerakonna poolt tugevaid naisministreid ning palunud sama teha koalitsioonipartneritel. Samuti toetas ta 2019. aasta Euroopa Parlamendi valimistel Keskerakonna esinumbrina Yana Toomi, kes tegi ka väga hea tulemuse.

5) Jüri Ratase valitsus nimetas Eesti kandidaadiks Euroopa Komisjoni liikme kohale Kadri Simsoni, kellest saigi Eesti esimene naisvolinik.

Ma olen täiesti nõus, et Eesti ühiskonnas esineb kurvastavalt palju diskrimineerimist nii soo, rahvuse kui paljude teiste kriteeriumite alusel. Küll aga julgen kindlalt väita, et Jüri Ratas on nii Tallinna linna, Keskerakonda kui Vabariigi Valitsust juhtides toetanud inimesi võrdsetel alustel, sõltumata nende soost, vanusest või rahvusest.“

 

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas: see lugu on uus tase

„See, et Raimo Poom seda valitsust ei salli ja teeb kõik, et osapooli tülli ajada ja mõjutada on ammu teada. See lugu on aga uus tase. Emotsionaalne äng on nii suur, et faktid tõesti enam eesmärgi saavutamist ei sega,“ kirjuas Aas lühidalt Facebookis.

 

Kultuuriminister Tõnis Lukas: näen Jüri on praegu inimlikult häiritud

„Kui ajakirjanduse ainuke ülesanne on panna inimesed reageerima, siis selle ebaõiglase looga on ajakirjaniku provokatsioon õnnestunud. Ka mina ei saa vaikida. Nähes Jüri Ratase suhtlemis- ja tegutsemisstiili, siis on tänase Eesti Päevalehe üldistus kui mitte toimetuse hinnangul ajakirjanduslikult ebaõnnestunud, siis minu meelest ebaõiglane kindlasti! Ja inimlikult selline verbaalne vägivald mõjub. Näen kõrvalt, et Jüri, kes on pidanud igasugu pastakast imetud hinnanguid välja kannatama, on praegu inimlikult häiritud... Kas see ongi ajakirjanikule töövõit?! Kindlasti armastab autor ennast liigitada sallijate väärikasse kilda...,“ kommenteeris kultuuriminister.

 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee