Maailm

Lääne julgeolekuallikate teatel oli Iraani lennuõnnetuse põhjuseks tehniline rike (16)

Toimetas Aare Kartau, 9. jaanuar 2020 09:12
Lennuki rusud Teherani lähedal.Foto: Zuma Press/Scanpix
Viis tundmatuks jääda soovivat julgeolekuallikat (kolm USAst, üks Euroopast ja üks Kanadast) teatasid uudisteagentuurile Reuters, et Lääne luureagentuuride esialgse hinnangu kohaselt kukkus Ukraina lennuk Iraanis alla tehnilise rikke tõttu.

Algselt spekuleeriti, et lennuk võidi alla tulistada, sest vaid mõni tund varem tulistas Iraan rakette Iraagis asuvate USA sõjaväebaaside suunas. Luureandmed annavad aga põhjust uskuda, et tegu oli siiski kokkusattumusega ning õnnetuse põhjustas tehniline rike. Kanada allika väitel oli lennuki üks mootoritest ülekuumenenud. 

Samal teemal

Kõnealusele Boeing 737-800 lennukile oli alles 6. jaanuaril korraline hooldus tehtud. Iraani lennundusameti sõnul süttis lennumasin juba õhus. Väidetavalt üritas lennuk tagasi lennujaama pöörduda, ent kukkus alla. Hetkel pole veel ametlikult välja selgitatud, milline tehniline probleem õhusõidukit tabas, ent nagu mainitud, võis selleks olla mootori ülekuumenemine, nagu väidavad Lääne luureorganid. Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi sõnul arvestab Ukraina valitsus mitme võimaliku põhjusega. Mees palus eilsel teleesinemisel rahval spekulatsioonidest ja vandenõuteooriatest hoiduda ning kuulutas 9. jaanuari üleriiklikuks leinapäevaks.

Iraan teatas eile, et ei anna Ukraina lennuki musti kaste Ameerika lennutootja Boeingule. Globaalsete lennundusreeglite kohaselt on Iraanil õigus uurimist juhtida, ent tavaliselt on sinna kaasatud ka tootja. Lennundusameti juht Ali Abedzadehi sõnul pole ka selge, millisesse riiki Iraan mustad kastid andmete analüüsimiseks saadab. Lennukis, mis oli teel Teheranist Kiievisse, hukkus 176 inimest ehk kõik pardal viibinud isikud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee