Maailm

Enn Eesmaa: Eesti seisab Iraani ja USA konfliktis ameeriklaste kõrval (14)

Johanna-Kadri Kuusk, 8. jaanuar 2020 17:00
Väliskomisjoni esimees Enn EesmaaFoto: Robin Roots
Riigikogu väliskomisjoni esimehe Enn Eesmaa sõnul on tõenäoliselt Iraani tulises olukorras kõige ohtlikum faas möödas. Kolmapäeva hommikusel kohtumisel jagasid nad presidendi ja ministritega omavahel infot ja panid paika Eesti seisukoha.

„Seda ohu möödumist ei saa võtta 100 protsendilise tõenäosusega, kuna meil ei ole selles piirkonnas luurevõimekust, aga märgiline on juba see, et seal oli 15 raketilöögiga rünnak, kus keegi viga ei saanud. Kas nad teadsid sellest rünnakust? Kas Iraan hoiatas Iraaki ette? Igal juhul on seal mingid vihjed sellest, et olukord ei lähe enam kriitilisemaks. Eskaleerumisest ei ole ei USA ega Iraan huvitatud. Pigem on siin olukorras Iisrael, kes on teravalt olukorda kommenteerinud, kiitnud USAd ja maininud, et kui Iraan peaks neid ründama, siis nad ründavad vastu. Me teame minevikust, et Iisrael on alati andnud tugeva vastulöögi ja see looks omakorda uue pingekolde,“ selgitas Eesmaa.

Eesti seisab USA kõrval

Samal teemal

„Iraan on olnud juba 70ndate lõpust agressiivne ja selles regioonis on juba pikalt olnud pinged. Nüüd on teada, et Qasem Soleimani oli tõenäoliselt paljude selliste rünnakuplaanide taga ja plaanis USA vastu tõsisema rünnaku korraldada,“ selgitas Eesmaa.

Isegi kui Iraani pisikesed rünnakud ei leidnud aset Ameerika pinnal, on rahvusvahelise õiguse järgi riigil õigus oma kodanikke kaitsta ükskõik kus nad maailmas parajasti asuvad. Eesmaa sõnul kaitses USA oma Lähis-Idas asuvaid sõdureid.

Rahvusvaheline õigus on Eesmaa sõnul äärmiselt kaalukas. „Eestile ja teistele sarnastele riikidele on see õigus kindlasti väga oluline. Kunagi ütles president Meri, et Eestil on olemas aatompomm, milleks on rahvusvaheline õigus. Ma arvan, et tal oli õigus,“ selgitas poliitik.

Oluline kohtumine presidendi ja ministritega

Eesmaa sõnul oli kolmapäeva hommikul kohtumine presidendi ja ministritega äärmiselt vajalik. Pingeid välismaal käisid Kersti Kaljulaidi juures arutamas peaminister Jüri Ratas, kaitseminister Jüri Luik, välisminister Urmas Reinsalu ja Eesmaa ise.

„Urmas Reinsalu istub praegu lennukis ja sõidab ÜRO julgeolekunõukogu kogunemisele. Leppisime hommikul kokku, et ta räägib seal ka Iraani olukorrast. Sellistes olukordades peavad julgeolekunõukogu liikmesriigid selge seisukoha võtma ja meie seisukoht on see, et me toetame oma liitlast Ameerikat. Pean seda presidendi kutset väga oluliseks. Infot tuleb meile eri allikatest ja hea kui need inimesed, kes on ameti tõttu vastutavad, on samas teadmistevoos. Sellepärast oli tänane kohtumine oluline,“ sõnas Eesmaa.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee