Erkki BahovskiFoto: Teet Malsroos
Maailm
8. jaanuar 2020 11:45

Välisekspert Erkki Bahovski: Iraanis sõja puhkemisest on veel vara rääkida, aga peaksime ka Eestis kõigeks valmis olema (36)

Välispoliitika ekspert Erkki Bahovski sõnul ei saa Iraanis toimuvat veel sõjaks nimetada, kuid seal toimuvat peaksid jälgima ka eestlased ja igasugusteks arenguteks valmis olema.

„Praegu toimuv on Ameerika ja Iraani vahel toimunu jätk. Kuigi sõjast on praegu vara rääkida. Sõjal on omad reeglid ja siin on küsimus, milline see sõda puhkemise puhul välja näeks. Sõja puhkemisel on oluline vaadata riikidevahelisi diplomaatilisi suhteid. Iraanil ja Ameerikal neid ei ole ja selles suhtes oleks sõja välja kuulutamine lihtsam. Praegu sõltub palju Ameerikast ja sellest, milline on nende reaktsioon,“ selgitas Bahovski.

Konflikti võis süüdata tuumaleppe läbikukkumine

Bahovski sõnul on tegelikult raske leida konflikti alguspunkti ja tegelikult saaks selles teemaga minna tagasi külma sõja aega. „Ma ei tahaks muidugi nii kaugele minna. Siin on konkreetselt see, et ameeriklased taganesid Iraani tuumaleppest, mis pani Iraani tegema vastusamme, ründama tankereid ja muud. Pärast seda, kui USA taganes leppest, siis need rünnakud regioonis intensiivistusid. Mingil momendil sai Ameerikal lihtsalt mõõt täis.“

Mida Eesti tegema peaks?

Praeguses konfliktis peab Bahovski sõnul Eesti laveerima mitme keerulise teema vahel. „Tuleb laveerida teiste riikide vahel. Samuti Ameerika ja Euroopa Liidu vahel, kuna meile on mõlema tugevus oluline. Kuigi Ameerika ja Euroopa seisukoht on üldiselt ühine, võib seal olla nüansse, kus võib esineda erimeelsusi,“ loetles ta.

Eraldi toob Bahovski välja selle, et konflikt Iraaniga nõrgestab Ameerikat. „Eestile on oluline ja kõige kasulikum see, kui Ameerika on tugev. Praegu on näha, et Ameerika võib selle Lähis-Idasse minekuga end nõrgestada. Seni on Ameerika sealt taandunud ja oma vägesid järjest vähendanud, kuid kui Donald Trump otsustab anda võimsa vastuse, siis tähendab see, et sinna läheb ka rohkem ressurssi. Iraan ei ole Iraak, ta on ikka palju suurem ja tugevam. Kõik see nõrgendab ameeriklasi, mis ei ole Eesti huvides,“ selgitas ta.

ÜRO julgeolekunõukogu mõju

Kuna Eesti kuulub ajutiselt ÜRO julgeolekunõukogusse, on meil Bahovski sõnul vaja anda diplomaatiline panus. „See on rahvusvaheline õigus, mida nimetatakse ka vaese mehe tuumapommiks. Siin on oluline küsimus, kas Qasem Soleimani tapmine oli õiguspärane ja seal võiks Eesti pakkuda oma ekspertiisi ja anda oma hinnangu. See tuleb selgeks teha. Peame julgeolekunõukogu liikmena kuulama ära kõik osapooled. Iraan ei ole siin mingi paipoiss, aga kui me tahame olla head nõukogu liikmed, siis peame ka Iraani läbirääkimistelaua taha kutsuma,“ rääkis Bahovski. Ta lisas, et praegu on diplomaatia äärmiselt oluline, kuna konfliktis on palju küsimusi ja suurem osa räägitust on puhas spekulatsioon.

„Jälgime lihtsalt sündmuse arenguid. See peaks kõigile korda minema. Iraagi sõda ei tundunud ka alguses nii suur asi, aga see sünnitas ISISe, mis tekitas omakorda Süürias konflikti. See sünnitas rändekriisi, mis jõudis ka meieni. Iraan on Iraagist veel suurem ja me võime vaid ette kujutada, milliseid tagajärgi seal toimuv endaga kaasa toob. Igatahes peame olema igasugusteks lahendusteks valmis,“ sõnas ta. 

Erkki Bahovski on tunnustatud välispoliitika ekspert ja ajakirja „Diplomaatia“ peatoimetaja.