Poliitika

Luik: lahingute puhkedes tooks Eesti oma sõjaväelased Iraagist ära (121)

Toimetas Triinu Laan, 8. jaanuar 2020 10:18
Foto: Mattias Tammet
Eesti tooks oma seitse sõjaväelast Iraagist ära, kui seal olukord veelgi pingestuks ja puhkeksid lahingud, ütles kaitseminister Jüri Luik pärast Kadriorus president Kersti Kaljulaidi juures koos peaminister Jüri Ratase, välisminister Urmas Reinsalu ja riigikogu väliskomisjoni esimees Enn Eesmaaga peetud kohtumist.

"Need mehed on instruktorid, mitte lahinguväelased, neil pole lahinguteks rolli," ütles Luik ERR Uudistele. 

Samal teemal

"Kui lahingud puhkeks, siis peaks nad ära tooma," lisas kaitseminister, kuid tunnistas, et praegu pole märke sellest.

Eesti kaitseväelaste Iraagist äratoomine käib igal juhul konsulteerides ameeriklaste ja taanlastega, kellega koos eestlased Iraagis tegutsevad, ütles Luik.

„Viimastel päevadel lahvatanud konflikt puudutab meid otseselt ning Eesti annab oma panuse pingete maandamiseks. See on ka meie vastutus – me oleme ÜRO julgeolekunõukogu liige, Euroopa Liidu liige, meie kaitseväelased on Iraagis. Me peame koos teiste riikidega tegutsema kõigis kanalites selle nimel, et konflikti maandada ning vältida täismõõdus sõjalise vastasseisu puhkemist,“ kommenteeris president Kersti Kaljulaid pärast kohtumist.

Riigipea mõistis teravalt hukka ka Iraani tänaöised raketirünnakud liitlaste sõjaväebaasidele Iraagis. „Iraan on viimastel aastakümnetel käitunud korduvalt agressiivselt ning pole austanud rahvusvahelist õigust. Riigi käitumine on olnud ohuks rahvusvahelisele julgeolekule ning meie liitlastele. See oht ei ole teoreetiline, vaid korduvalt realiseerunud, mis tingis ka Ameerika Ühendriikide jõulise reaktsiooni. Me toetame oma liitlast,“ sõnas Vabariigi President. 

Tänase seisuga on Iraagis missioonil 7 Eesti kaitseväelast ning need missioonid järgkuvad. Küll on riigipea sõnul oluline, et kui mingeid otsuseid nende missioonide osas tehakse, teeksid liitlased neid ühiselt ja koordineeritult. Samamoodi on neis küsimustes oluline võimalikult suur ühtsus Euroopa Liidu liikmete vahel ning kohtumisel lepiti kokku Eesti poolsed sammud selle suhtluse koordineerimiseks.

Täna hommikul kogunesid Kadriorus president Kersti Kaljulaid kutsel peaminister Jüri Ratas, kaitseminister Jüri Luik, välisminister Urmas Reinsalu ja Riigikogu väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa, et arutada viimastel päevadel Iraani ja Ameerika Ühendriikide vahel lahvatanud konflikti. Kohtumisel andis kaitseminister Luik kõigile ülevaate tänaöistest arengutest ning vahetati infot senisest suhtlusest välispartneritega. Riigipea arutas ministrite ja väliskomisjoni juhiga ka olukorda ÜRO Julgeolekunõukogus ning Eesti positsioone ja samme.

Eestlased asuvad Al-Asadi õhuväebaasis, mis on Iraagi pealinnas Bagdadist 250 kilomeetri kaugusel läänes. Eesti aja järgi öösel vastu kolmapäeval korraldas Iraan raketirünnaku Al-Asadi õhuväebaasile. Rünnaku hetkel meie kaitseväelased baasis ei viibinud ning kaitseministeeriumi kinnitusel keegi Eesti kontingendist intsidendis viga ei saanud. Nüüdseks on Eesti kaitseväelased baasi naasnud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee