Maailm

NATO viib osa sõdureid Iraagist välja, Eesti kaitseväelaste töö on riigis peatatud (53)

Toimetas Hindrek Pärg, 7. jaanuar 2020 20:52
Osa NATO sõdureid lahkuvad Iraagist. Foto: AP/Scanpix
Iraagi parlament võttis nädalavahetusel otsuse, milles kutsutakse võõrvägesid riigist välja viima. Selle otsuse peab veel kinnitama valitsus, aga NATO teatas teisipäeval, et piirkonnas eskaleeruvate pingete tõttu viiakse osad sõdurid riigist minema. 

Eesti kaitseminister Jüri Luik ütles ERR-ile, et Iraagis on kuus eesti kaitseväelast, kes õpetavad seal välja piirivalvureid. Tema sõnul on meie kaitseväelaste töö praegu peatatud ja nad on ameeriklaste baasis, kuhu ei lasta hetkel ka õpetatavaid Iraagi piirivalvureid. 

Samal teemal

"Olukord on loomulikult väga pingeline. Aga samas tuleb arvestada, et me oleme ameeriklaste baasis. Ameeriklastel on muidugi piisavalt sõjalist jõudu selleks, et oma baase kaitsta ja seda jõudu on ka juurde toodud," lausus Luik.

Teisipäeval teatas aga NATO, et mõned sõdurid viiakse Iraagist välja ning osad väed paigutatakse ümber. "Rakendame kõik vajalikud ettevaatusabinõud, et tagada meie inimeste turvalisus. See tähendab ka ajutiselt osade vägede ümberpaigutamist teistesse kohtadesse nii riigist välja kui ka riigis sees," sõnas NATO kõneisik Reutersile. 

Liitlasväed kardavad, et neid võidakse rünnata kättemaksuks USA droonirünnakule, mis tappis reedel Iraagi pealinnas Bagdadis Iraani revolutsioonikaardi kindral Qasem Soleimani ehk sisuliselt riigi mõjuvõimsuselt teise inimese.

Varasemalt on personali ümberpaigutamisest teatanud nii Saksamaa kui ka Rumeenia. Saksamaa valitsus teatas, et 130 Iraagis baseeruvast inimesest 30 viiakse naaberriikidesse, Rumeenia viib aga kõik 14 riigis NATO missioonil viibivat sõdurit Iraagist minema. 

Samal teemal

07.01.2020
Küsimus | Kas Eesti toetab Iraani kultuuriobjektide hävitamist USA poolt?
07.01.2020
Toomas Alatalu | Tigedad liidrid ja küsitavad otsused
07.01.2020
MEELETU RAHVAMASS: Iraani kindrali matustel suri rüseluses vähemalt 56 inimest
07.01.2020
Iraan kaalub USA-le vastukäiguks 13 erinevat „kättemaksustsenaariumi“