Olukord Austraalias võib peagi halveneda.Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 7. jaanuar 2020 10:26
Juba mitu kuud Austraaliat laastanud tulekahjudes on täielikult hävinud ligi 2000 majapidamist, ent ametnike sõnul võib olukord veel tunduvalt hullemaks muutuda, vahendab BBC.

Pärast lõppenud nädala hirmsaid tingimusi kasutavad Austraalia tuletõrjujad saabunud leebemat ilma tulekahjude piiramiseks ning tõkestamiseks. Tõenäoliselt kerkib temperatuur reedel taas äärmuslikult kõrgele, mis võib põhjustada uue suurpõlengu.

Juunist saati on Austraalia võsapõlengud nõudnud vähemalt 27 inimese ja sadade miljonite loomade elu. Varem pole riigis niivõrd kohutavat olukorda esinenud. Tulekahjudest leviv suits varjutab ka suurlinnu, näiteks Canberrat, Sydneyt ja Melbourne'i. Arstide hinnangul võib situatsioon lausa linnaelanike hingamisteid kahjustada.

Teisipäeval teatasid Uus-Lõuna Walesi ametnikud, et tulekahjude tõttu on nende osariigis alates septembrist hävinud 1588 kodu ning kahjustada on saanud 653. Naaberosariik Victorias on senini hävinud umbes 200 majapidamist. Neile lisandub veel 100 mujal Austraalias. Kokku on hävinud üle 2500 ehitise, millest moodustasid elamud ligi 2000. Riigi kindlustusnõukogu hinnangul ületavad kahjud 700 miljonit Austraalia dollarit, ent see number on kindlasti kerkimas. 

Eesti välisministeerium toetab 50 000 euroga Austraalia maastikupõlengu ohvrite abistamise tegevusi. 

„Eesti on solidaarne Austraalia riigi ja rahvaga, kes kannatab ulatuslike maastikupõlengute all. Eesti välisministeerium toetab 50 000 euroga Austraalia Punase Risti katastroofiohvrite abistamise tegevusi,“ ütles välisminister Urmas Reinsalu. Välisministeerium on pöördunud ka Austraalia ametiasutuste poole, et pakkuda võimalikku täiendavat abi ja väljendada oma poolehoidu. 

Peamiselt on mõjutatud Uus-Lõuna-Walesi, Queenslandi, Victoria ja Tasmaania osariigid, kus otsese ohupiirkonna elanikele on antud korraldus evakueeruda.

„Kaotatud inimelud, kodud ja hävinenud loodus ning ohus loomaliigid kurvastavad meid väga. Oleme sel väga raskel ajal mõtetes kõigi Austraalia inimestega ning ärgitame rahvusvahelist kogukonda pakkuma Austraaliale igakülgset toetust,“ lisas välisminister Reinsalu.

Samal teemal

Kommentaarid  (14)

Tasuks kõigi mugavustega eurovangla ja teleriga numbrituba? Kui sedagi. 8. jaanuar 2020 00:47
Ära on põlenud 2000 maja ja kahju ulatub ilmselt sadadesse miljonitesse. Või enamgi veel. Tulle on jäänud inimesi ja koduloomi. Kümnid tuhandeid metsloomi. Hävinuguohtu on sattunud terved loomaliigid nagu näiteks koaalad. Ja miks? Tänu mõnedele püromaanidest arututele võsapõletajatele, kelle kahe kõrva vahel haigutab ilmselt vist vaakuum. Kas sellised kurjtegijad ei vääriks mitte kõrgeimat karistust, ka omaenda elust ilmajäämist? See oleks edaspidi ka teistele tulefanaatikutele õpetuseks ja hoiatavaks eeskujuks.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS