LÕHESTATUD RAHVAS: mõned liibüalased näevad Khalifa Haftaris riigi päästjat, teised aga põletavad tema pilte. Nüüd sekkub keerulisse olukorda ka Türgi.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 6. jaanuar 2020 21:29
Hoolimata lääneriikide hoiatustest mitte niigi haprasse olukorda sekkuda teatas Türgi president Recep Tayyip Erdogan pühapäeval, et saadab Liibüasse Türgi sõdureid, vahendab New York Times.

Erdogan soovib seeläbi toetada Tripolis asuvat valitsust, mis on hetkel tõsises konfliktis Liibüa mässulistega. Intervjuus CNNile selgitas Erdogan, et türklaste peamiseks ülesandeks on kohalike sõdurite väljatreenimine ja lahinguplaanide koordineerimine. Õieti näib, et Erdogan üritas kogu hingest oma rahvale edastada võimalikult selget sõnumit: meie poisid sõtta ei lähe, vaid on kõigest liibüalastele abiks. Päris sõjategevusega tegelevad Süüriast pärit rühmitused, keda Türgi rahaliselt toetab.

Vastas seisab Liibüa mässuliste armee eesotsas kindral Khalifa Haftariga, keda toetavad saudid, venelased, egiptlased ning araablased. Eriti tänu vene palgasõdurite abile õnnestus Haftaril viimaste nädalate jooksul riigi pealinn korralikult kotti tõmmata.

Liibüas on asjalood rahutud juba möödunud aasta esimesest poolest, õieti küll juba 2011. aastast, mil diktaator Muammar Gaddafi troonilt lendas ja elu kaotas. Kuid selle aasta aprillist pole enam üldse kindel, kes riiki õieti juhib: rahvusvaheliselt tunnustatud ametlik keskvalitsus või mässuliste liikumine?

Eriti kibe on valitsusvägede ja mässajate vahel võitlus pealinna Tripoli ümber. Hetkel viibib seal võimul veel valitsus, kuid kindral Haftarile ustavad väed piiravad linna aktiivselt. ÜRO toetab ametlikku valitsust eesotsas peaminister Fayez al-Serraj'ga, kindral Haftari nn Liibüa Rahvaarmeed aga pigem need kodanikud, kes igatsevad taga Gaddafi aegu. Haftar pole Liibüas mingi uustulnuk, mees oli diktaatori hea semu terveid aastakümneid. Tõsi küll, sõprus polnud igavene: 2011. aastal osales ta Gaddafi kukutamises. Teda toetavad avalikult ka Egiptus ja Araabia Ühendemiraadid, mõnevõrra hillitsetumalt ka Venemaa ja Saudi Araabia. Ühel hetkel, kui Haftari väed eriti edukalt tegutsesid, helistas kindralile isegi USA president Donald Trump ning soovis talle õnne. Nende omavahelised suhted on aga sestsaati jahtunud.

Liibüa ametlikku valitsust toetab enamik lääneriike, ehkki samas püsib õhus kahtlus, et salamisi toetavad prantslased pigem Haftari. Poliitikavaatlejate arvates soovib Khalifa Haftar saada Liibüa uueks ainuvalitsejaks ehk Muammar Gaddafi sarnaseks diktaatoriks ning mõtleb endast kui Liibüa suurest vabastajast.