Juhtkiri

Juhtkiri | Kas Tartu väärib oma valitsejaid? (10)

ohtuleht.ee, 6. jaanuar 2020 21:20
Foto: Aldo Luud
Kumb murdis sõna? Kas Monica Rand, kes lubas alanud aastaks maha panna Tartu abilinnapea ameti, ent polnud seda teinud, või Keskerakonna Tartu piirkonna juht Jaan Toots, kes väidetavalt lubanud Rannale vabatahtliku lahkumise korral uut töökohta või teisiti väljendudes „väärikat lahkumist“?

Ühed mustad mõlemad, kel seesugune vahetuskaup mõtteis, sest selline kokkulepe pole mitte üksnes moraalselt küsitav, vaid on seaduse mõisteski ohtlikult lähedal mõjuvõimuga kauplemisele. Sestap võib aimata, miks on Toots nii väidetava kokkuleppe kui ka Tartu abilinnapeade väljavahetamise üksikasjades jäänud kidakeelseks.

Tähelepanuväärne on seegi, et abilinnapeale pole ette heidetud puudujääke linna valitsemise töös – ka reformierakondlasest linnapea Urmas Klaas mitte –, vaid allumatust erakonnale. Ranna erakonnast väljaheitmisega annaks partei heakskiidu neile kummalistele vangerdustele (ja ka siis ei pruugi Rand abilinnapea kohalt kohe vabatahtlikult lahkuda). Pealegi on kaheldav, kas üksnes sellest sammust erakondlikuks maineparanduseks ikka piisab.

Maineküsimus võiks südamelähedane olla ka Tartu linnapeale, kes on koalitsioonipartneri sisetüli pealt vaadanud enamjaolt vaikides, taunides vaid avalike konkursside taandamist poliitiliseks vahetuskaubaks. Kui keskerakondlikud valitsemisvõtted on talle tõepoolest vastukarva, jääb Reformierakonnale alati võimalus keskerakondlased opositsiooni kupatada – koalitsioonivõimalusi on teisigi. Või on tegu valikuga kahe halva vahel, sest lähedus peaministriparteiga tuleb kasuks ka kohalikul tasandil?

Kas Eesti suuruselt teine linn väärib oma valitsejaid, peaksid endilt küsima aga kõik asjaosalised.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee