USA suursaadik Saksamaal Richard GrenellFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Aadu Hiietamm 6. jaanuar 2020 17:00
USA suursaadik Saksamaal Richard Grenell kaitses ajalehele Bild antud intervjuus Iraani kindrali Qasem Soleimani tapmist, mis toimus läinud reede varahommikul Bagdadis president Donald Trumpi käsul.

Suursaadik meenutas, et konflikt eskaleerus Iraani initsiatiivil. "Nad ründasid meie saatkonda Bagdadis, üks ameeriklane tapeti. Seetõttu tuli anda kiire ja ühemõtteline vastus. USA oli sunnitud tegutsema," arutles Richard Grenell. 

Iraan on lubanud Soleimani tapmise eest USAle kätte maksta. Grenelli sõnul on aga talle iraanlased nii Iraanist kui mujalt maailmast saatnud hulgaliselt elektronkirju, kus öeldakse Soleimani tapmise eest "aitäh".

Suursaadik usub, et maailm muutus pärast kindral Soleimani surma turvalisemaks. "Kõrvaldati üks mõrvar. Soleimani oli terrorist. Ja alati, kui üks terrorist kõrvaldatakse, siis muutub maailm turvalisemaks," rõhutas Ricahard Grenell esmaspäeval ajalehele Bild antud intervjuus. 

Suursaadiku sõnul on USA president Donald Trump valmis pidama läbirääkimisi Iraaniga, kuid eelnevalt peab Iraan loobuma terrorist. Paraku kõnelevad faktid, et Iraan kasutab olukorra destabiliseerimiseks Lähis-Ida regioonis terrorit. Seetõttu ootab USA esimest sammu Iraanilt.

Richard Grenell rõhutas: "USA tahab omada parimaid relvi, kuid parema meelega ei soovi neid kunagi kasutada. Trump ei taha sõda. Diplomaatia on eelistatud tee."