Ayatollah Ali Khamenei (vasakul) palvetas matusetseremoonial Qasem Soleimani kirstu ees ning poetas ka pisara.Foto: YouTube'i kuvatõmmis
Toimetas Aare Kartau, Greete Kõrvits 6. jaanuar 2020 16:40
Iraani kõrgeim juht Ayatollah Ali Khamenei oli nende paljude leinajate seas, kes tänasel matusetseremoonial kindral Soleimani nimel pisara poetasid. 

Ääretult rahvarohkel üritusel kanti Iraani eliitüksuse Quds juhi Qasem Soleimani ja Iraagi sõjaväeliidri Abu Mahdi al-Muhandise kirstud leinava rahva vahel Teherani keskväljakule. Kohale saabunud rahvamass skandeeris väljendit „Surm Ameerikale“, vahendab Reuters. Rahvast oli matustel kui murdu, Iraani oma meedia väitel tuli kohale miljoneid inimesi, see number aga väljaspool riigimeediat kinnitust pole veel leidnud.

Ayatollah Ali Khamenei pidas Soleimani sarga ees palvust ning lasi pisarail voolata. Kindral Ismail Qaani, kes on ameeriklaste tapetud kindral Soleimani järglane Qudsi eesotsas, lubas ameeriklastele kätte maksta. „Me lubame jätkata järjekindlalt märter Soleimani rada,“ sõnas Qaani, kinnitades, et nende esmane eesmärk on ameeriklased piirkonnast minema lüüa.

Paljud nägid Soleimani näol riigis Khamenei järel mõjuvõimsuselt teist isikut. Matusetalitusel osalesid ka mitmed Iraani toetajad välismaalt, nende hulgas Palestiina rühmituse Hamas liider Ismail Haniyeh. „Ma kuulutan, et märtrist kindral Soleimani on ka Jeruusalemma märter,“ teatas Hamasi juht. Soleimani toetas Süüria diktaator Bashar al-Assadi, šiiitide rühmitust Hezbollah Liibanonis ning Iraagi paramilitaarseid grupeeringuid, kes ISISe vastu võitlesid. USA silmis oli tegemist aga puhtaverelise terroristiga, kes ameeriklaste sõnul plaanis rünnakut Ameerika sõdurite ning diplomaatide vastu.

Iraanlaste jaoks oli 62aastane Soleimani aga kui rahvuskangelane ning lisaks karmile kättemaksule teatas Iraan ka, et loobub kõigist 2015. aastal läänemaailmaga sõlmitud tuumaleppe tingimustest.

Iraani ähvardustele vastas USA president Trump samaga, öeldes, et kui Iraan ameeriklasi ründama peaks, saab vasturünnak olema võib-olla ebaproportsionaalnegi. Trump teatas koguni, et ameeriklased pommitaksid Iraanile olulise kultuuriväärtusega objekte. Selline ähvardus tekitas muret mitte ainult Iraanis. Riigis asub kuus UNESCO kultuuripärandi objekti, sellise paiga purukspommitamine võrduks rahvusvahelise õiguse silmis sõjakuriteoga.

Mis puudutab Iraaki, kelle pinnal Soleimani tapmine toimus, siis on nemad äärmiselt ebamugavas olukorras kahe liitlase vahel. Iraagi parlament kiitis pühapäeval heaks resolutsiooni (tõsi küll, tegemist pole kedagi otseselt millekski kohustava eelnõuga), millega palub ameeriklastel väed riigist välja viia. Trump pole sellise plaaniga sugugi nõus, teatades, et kui nende sõdurid peavad lahkuma, ootavad Iraaki ees karmid sanktsioonid.

„Meil on seal erakordselt kallis õhubaas. Läks meile miljardeid dollareid maksma. Me ei lähe sealt kuhugi enne kui nad meile selle eest tagasi ei maksa,“ sõnas ta ajakirjanikele.