Venemaa president Vladimir Putin ise inimtekkelisse kliimamuutusesse ei usu.Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 6. jaanuar 2020 11:11
Venemaa valitsus avaldas plaani, kuidas kohaneda kliimamuutustega, arvestades majanduse ja rahvastiku huve. Eesmärgiks on vähendada kahju, ent kasutada ära ka soojema ilma eeliseid, vahendab The Guardian.

Kreml tunnistab globaalse soojenemise probleemi, ent nendib ka selle positiivset efekti majandusele. Laupäeval avaldatud dokument annab ülevaate tulevasest tegevusplaanist ning kinnitab, et kliima muutumine avaldab suurt mõju sotsiaalmajanduslikule arengule, inimeste elule, tervisele ja tööstusele. Plaani loomine näitab, et Vene valitsuse hinnangul on kliimamuutus tõsine probleem, ehkki president Vladimir Putini arvates ei ole seda põhjustanud inimtegevus.

Venemaa on kliimamuutusele üks maailma haavatavaim riik – seal soojeneb kliima 2,5 korda kiiremini kui kogu planeedil keskmiselt. Kahe aasta ehk „esimese etapi“ eesmärgiks on ennetavate meetmete loomine. Selleks on näiteks tammide ehitamine ja üleminek põuale vastupidavatele põllukultuuridele. Samuti näeb Venemaa vajadust valmistuda ette erinevateks kriisiolukordadeks. Plaani kohaselt mõjub kliimamuutus kahjulikult inimeste tervisele, ohustab igijääd ning tõstab haiguste ja loodusõnnetuste esinemise võimalust.

Venelased arvestavad julgelt ka kliimamuutuse võimalikke positiivseid mõjusid. Valitsuse arvates on selleks näiteks põhjapoolsete piirkondade energiatarbimise vähenemine, põllumaade laienemine ning uued võimalused Põhja-Jäämerel laevatamiseks.

Valitsuse poolt koostatud 30 meetmega nimekiri võtab arvesse riske, et Vene tooted võivad muutuda konkurentsivõimetuks ning ei suuda uutele kliimaga seotud standarditele järgi jõuda. Samuti hakatakse valmistama uusi õppematerjale, mis annavad õpilastele kliimamuutuste ja nende mõjude kohta aktuaalset informatsiooni.