Eesti uudised

Vald otsis Kiviõli koolijuhi asjus õiguskantslerilt abi (76)

Siim Randla, 6. jaanuar 2020 04:36
Foto: Aldo Luud
Lüganuse vallavanem Viktor Rauam on palunud õiguskantsleril hinnata, milliseid õigusakte eiras Kiviõli 1. keskkooli direktor Heidi Uustalu (pildil), kes lubas koolis pidada Reformierakonna noorte koosolekut ning mille pärast ta hiljem vallandati.

Õhtuleht on varem kirjutanud, kuidas Lüganuse vald vallandas koolijuht Heidi Uustalu põhjendusega, et ta lubas koolis pidada Reformierakonna noorte koosolekut. Uustalu kuulub ka ise Reformierakonda, mis on volikogus vähemuses.

Rauam on oma pöördumises palunud õiguskantsleri hinnangut Kiviõli 1. keskkooli direktori tegevusele: täpsemalt küsis ta, milliseid õigusakte eiras koolijuht, kui lubas koolis 13. novembril korraldada väidetavalt Reformierakonna noortekoguga seotud üritust. Koolijuht on meedias avaldanud, et pöördub enda ametist vabastamist puudutava otsuse vaidlustamiseks kohtusse, märgib õiguskantsler ja teatab, et seaduse järgi ei tohi õiguskantsler asuda lahendama asja, mida lahendab kohus.

„Alates 16. eluaastast on kohalikel elanikel õigus osaleda kohalike omavalitsuste volikogude valimistel. Seetõttu on koolinoorte huvi poliitika ja ühiskonnaelu küsimuste lahendamise vastu igati tervitatav. Mõistagi ei tohi kool kujuneda mõne erakonna tugipunktiks,“ teatas õiguskantsleri volitusel sotsiaalsete õiguste osakonna juhataja kohusetäitja vanemnõunik Aigi Kivioja. „Eesti ning valla- või linnapoliitikat tuleb õppetöös käsitada ausalt ja erapooletult, eelistusi lastele ja noortele peale surumata.“

Rauami sõnul oli enda erakonna poliitilise koosoleku korraldamine koolimajas piiripealne juhtum, mis põhjustas töölt vabastamise, kuid oli vaid üks sündmus Uustalu poliitiliste tegevuste reas. „Tänavu novembris aset leidnud üritus haridusasutuse ruumides, kus lapsi kaasati poliitilisse tegevusse, on vastuolus nii kooli põhimääruse kui ka lasteombudsmani avaliku pöördumisega haridusautuste poole,“ selgitas Rauam. Ta lisas, et eelmine poliitilise neutraaluse põhimõtte eiramine Kiviõli 1. keskkoolis oli oktoobris 2017 enne omavalitsuste volikogude valimisi, kui koolis korraldati õppetöö ajal valimisdebatt, millel osalenutele jagati propagandameeneid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee