Maailm

Iraagi parlament soovib kõik USA väed riigist välja saata (50)

Toimetas Kristjan Väli, 5. jaanuar 2020 18:15
Meeleavaldus Iraagi pealinnas. Foto: AFP/Scanpix
Iraagi parlament võttis pühapäeval vastu otsuse, mille alusel kutsub valitsust üles välisriikide sõjaväelasi riigist välja saatma. Iraagis viibib umbes 5200 USA sõjaväelast.

Iraagi parlamendi erakorralisel istungil vastu võetud otsus kutsub valitsust üles tühistama lepet, mille alusel viibivad riigis NATO sõjaväelased. Iraagi peaminister on varasemalt öelnud, et tegemist on ainuõige otsusega, et riik suudaks säilitada oma suveräänsuse. Hetkel viibib riigis umbes 5200 USA sõdurit.

Iraagi parlament kutsus erakorralise istungi kokku pühapäeval, kaks päeva pärast seda, kui USA  tappis Bagdadi rahvusvahelise lennujaama lähedal droonirünnakuga Iraani revolutsioonikaardi välisoperatsioonidega tegeleva eliitüksuse Quds komandöri kindral Qasem Soleimani.

Soleimani tapmine tekitas piirkonnas ahelreaktsiooni, olukord muutub vaid pingelisemaks.

Iraan plaanib sõjalist vastulööki

Iraani kõrgeima juhi ajatolla Ali Khamenei sõjaline nõunik kindralmajor Hossein Dehghan ütles pühapäeval CNNile antud intervjuus, et Iraani vastulöök saab olema suunatud USA sõjaväeüksuste vastu.

Teheranis CNN-ile antud eksklusiivintervjuus ütles Ali Khamenei sõjaline nõunik, et Iraan kaalub rünnata USA sõjaväe objekte.

"Võib öelda, et USA, Donald Trump, on võtnud meie vastu kasutusele otsesed meetmed. Seega võtame meie USA vastu kasutusele otsesed meetmed," selgitas kindralmajor Dehghan.

Dehghan on endine Iraani kaitseminister ja nüüd ajatolla Ali Khamenei peamine sõjaline nõunik.

Seejuures ütles Dehghan, et Iraan ei soovi USA vastu sõtta minna. Ta märgib, et tegi sarnaselt teiste Iraani kõrgete ametnikega Khamaneile ettepaneku, et Iraan ei kiirustaks kättemaksuga ning valiks oma eesmärgi hoolikalt. "Meie reaktsioon saab olema tark, läbimõeldud ja õigel ajal. Otsustava, ent hoiatava mõjuga," rääkis Dehghan.

Iraani president Hassan Rouhani on öelnud, et ameeriklased tasuvad kindrali tapmise eest. USA tappis droonirünnakus Iraani tippkindrali ja revolutsioonijuhi -  Qasem Soleimani.

USA president Donald Trump ütles pühapäeval, et USA-l on Iraanis sihikul 52 objekti, mida väga kiirelt ja jõuliselt rünnatakse, kui Iraan peaks ründama ameeriklasi või nende vara

Trump postitas Twitterisse, et ohu korral on USA valmis väga jõuliselt ründama 52 paika, mis on Iraanile väga olulised, vahendab Foxnews.com.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee