Juhtkiri

Juhtkiri | Vaene Eesti eelistab kallist ravimit (23)

Ohtuleht.ee, 3. jaanuar 2020 17:57
Foto: Tiina Kõrtsini
Eestis on kujunenud veider olukord, kus lisaks sellele, et rida käsimüügiravimeid on apteekides tunduvalt kallimad kui Leedus (või müüakse neid kodumaal kummaliselt sarnaste kõrgete hindadega), maksavad paljud inimesed ka vabatahtlikult retseptiravimite eest rohkem, kui toimeainepõhisel lähenemisel peaks seda tegema.

Retseptide kirjutamisel on pööre toimunud, kui konkreetse ravimi asemel märgib arst retseptile nüüd toimeaine. Küsimus on aga, kas sama nihe on toimunud ka ravimisvajajate peas ja teatakse, et ravimist on võimalik osta tunduvalt odavamat varianti. Ja veel - kas ka apteegid pakuvad ravimeid eelkõige ostjate rahakotile sõbralikum moel või tuleb ostjal endal odavamaid sama toimeainega variantide saadavust küsida? Kuid ostja võib apteegi pakutava kallima variandiga nõustuda kas lihtsalt teadmatusest või heas usus, et küllap kallim ravim peab siiski parem olema.

Et tegu pole lihtsa teemaga, näitab seegi, et haigekassa ja arstide suhtumine ei lange sugugi kokku. Kui haigekassa peab kõiki ravimitootjaid võrdväärseteks, siis arstid selles sugugi nii kindlad pole, eriti vaesemate riikide tundmatumate tootjate suhtes. Vastukäiva jutu korral langeb lõppotsuse tegemine patsiendi õlule, kel pole selleks ei arsti ega proviisori koolitust, vaid usaldada tuleb oma kõhutunnet. Ehk peaks hoopis haigekassa koos arstide ja apteekidega maha istuma ja põhimõtted omavahel selgeks vaielda ja täpsemalt paika panema? 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee