Vabadussõjas võidelnute mälestuspäevFoto: Erki Pärnaku
Ohtuleht.ee 3. jaanuar 2020 12:56
3. jaanuari hommikul kell 10.30 mälestati üle Eesti saja vaikusesekundiga Vabadussõjas võidelnuid. Täpselt sada aastat tagasi hakkas Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel kehtima Vabadussõja vaherahu.

Tallinnas Vabadussõja võidusamba jalamil toimunud mälestamistseremoonia algas 100 sekundi pikkuse vaikusega, mida saatis kirikukellade, vedurivilede ja laevapasunate helin. 

Vabadussamba jalamile asetasid Eesti rahva nimel pärja kaitseminister Jüri Luik ning kaitseväelaste ja kaitseväelaste poolt Eesti Kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem. Lisaks asetasid pärjad diplomaatilise korpuse esindajad.

Kaitseminister Jüri Luik märkis oma kõnes, et Vabadussõja ajalukku pilku heites võime tõdeda, et see oli Eesti riigi loos ülimaks ellujäämiskursuseks.

„Eesti riik tuli Vabadussõjast välja vaimult tugevana, tulevikku vaatava ja avatud riigina,“ ütles Luik. Ta lausus, et selle kinnituseks on sõjajärgsel suvel Asutava Kogu poolt vastu võetud põhiseadus, mis oli oma ajastu edumeelseim ja kantud demokraatia aateist.

„See oli pingutus, mis tõestas kogu maailmale, et Eesti iseolemine ei olnud pelgalt esimese maailmasõja järgne tõmbetuulehoog, vaid südames igatsetud ja mõttes plaanitud uus reaalsus,“ ütles Luik.

Ta lisas, et Vabadussõda on tunnistuseks sellest, et ka väikene rahvas suudab ja oskab rasketest katsumustest auga välja tulla ning kehtestada oma tõe ja õiguse sellel maal, mida me omaks peame.

„Need aated ja põhimõtted, millele toetuti 100 aastat tagasi, need on elus ja kehtivad ka täna,“ sõnas kaitseminister. Ta lausus, et omariikluse tagavad täna ühe tugevamaks kasvanud kaitsevägi ja kaitseliit ning laiapindne riigikaitse, mis sõlmivad Eesti kaitsmiseks ning julgeoleku kindlustamiseks kokku paljude elualade ja ametite parimad oskused ning teadmised.

„Eestil on tugevad liitlased, kes osalevad meie riigi kaitsmises igapäevaselt. NATO ei ole naljaasi, vaid maailma kõige võimsam sõjaline liit. Selle kõige koosmõjus oleme täna kaitstud paremini kui kunagi varem,“ lisas Luik.

Kõne pidasid ka Tallinna Reaalkooli abiturient Märten Mikk, Eesti Korporatsioonide Liidu ja diplomaatilise korpuse esindajad ning eestpalve pidas Eesti Kirikute Nõukogu president, peapiiskop emeritus Andres Põder.
Täna kell 10.30 helistati saja vaikusesekundi vältel kõikides Eesti kirikutes kirikukellasid, hüüdsid veduriviled ning laevapasunad.

Kellahelina järel asetati üle kodumaa küünlad ja pärjad kõikidele Vabadussõjaga seotud mälestussammastele – võidusambale Tallinnas, kihelkonnasammastele maakondades, mälestustahvlitele ning Vabadussõja võitlejate tähistatud sünnikohtadele ja haudadele.

3. jaanuaril 1920 kell 10.30 jõustus Eesti Wabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel sõlmitud vaherahu sõjategevuse lõpetamiseks kuni 10. jaanuarini. Õnneks sõjategevust uuesti ei alustatud ja  2. veebruaril 1920. aastal sõlmiti Tartus rahuleping ja Vabadussõda oli lõppenud Eesti võiduga.

Vabadussõda kestis 402 päeva ning Eesti kaotas sõjas üle 6000 inimese, neist ligi 4000 otseses lahingutegevuses.

Samal teemal

Kommentaarid  (3)

4. jaanuar 2020 10:50
mälestati lippudega, millelt puudusid leinalindid ja sügavale pähetõmmatud kaabudes-sonides... Need mehed, keda mälestati, olid oluliselt teistsuguse koduse kasvatusega ning kommetega. Muidugi sobilik oli see mälestus ka võõraste poolt tehtud plastist koleristi juures. Kuigi oluliseks ilusam ja väärikam on Edgar Kuusiku memoriaal, mis taastati Kaitseväe kalmistul. Kuid - kalmistu ju pole keset linna ja seda suurmälestamist oleks vähem silma jäänud...
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS