PÄRAST RAKETILÖÖKI: Põlev sõiduk Bagdadi lennujaama lähistel. Foto: AP/Scanpix
Aadu Hiietamm, Viljar Voog 3. jaanuar 2020 12:20
Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei tõotas karmi kättemaksu pärast Iraani revolutsioonikaardi välisoperatsioonide juhi Qasem Soleimani hukkumist USA raketilöögis Bagdadis, vahendab Spiegel Online. 

Iraani kõrgeim juht kuulutas riigis välja ka kolmepäevase leina.

FOTOMEENUTUS: Ajatolla Ali Khamenei (vasakul) ja kindral Qasem Soleimani Foto: EPA/Scanpix

USA-le lubas kättemaksu ka Iraani president Hassan Rouhani. "Pole vähimatki kahtlust, et suur Iraani rahvas ja teised piirkonna vabad rahvad maksavad kätte kuritegeliku Ameerika selle võika kuriteo eest," seisab Rouhani avalduses, midas saab lugeda Iraani valitsuse veebilehelt.

Iraani revolutsioonikaardi eliitüksuse Quds juht kindral Soleimani hukkus reede varahommikul Iraagis Bagdadi lennujaama lähistel USA raketirünnakus, milles sai surma veel seitse inimest.

Analüütikud pidasid kindral Soleimanit üheks mõjuvõimsamaks isikuks Iraanis ajatolla Ali Khamenei järel ning temast räägiti kui võimalikust järgmisest presidendist. USA lisas mullu aprillis Iraani revolutsioonikaardi ja üksuse Al-Quds terroristlike organisatsioonide nimekirja.
USA kaitseministeeriumi andmetel andis just kindral Soleimani heakskiidu USA saatkonna ründamiseks Bagdadis 31. detsembril.

Eesti kaitseminister Jüri Luik Foto: AFP/Scanpix

Eesti kaitseminister Jüri Luik peab iraanlaste vastukäiku tõenäoliseks ja seetõttu peavad olema tavapärasest valvsamad ka Iraagis paiknevad Eesti kaitseväelased.
„Neid ähvardusi tuleb kindlasti tõsiselt võtta, sest see sõjaline löök Iraani vastu oli märkimisväärne,“ ütles Luik ajatolla sõnade kohta. Kaitseministri sõnul ei näe ta võimalust, et Iraan USA rünnakule ei reageeriks – eriti, kuna soovitakse end Lähis-Idas üha tugevamini kehtestada. „Qudsi direktor ja juht oli väga tugev sümboolne märk Iraani sisepoliitikas, auväärne kindral, keda peeti kangelaseks. Pole mingit kahtlust, et Iraani režiim peab legitiimsuse säilitamiseks midagi ette võtma. Mida täpselt, on raske öelda.“

Luik ei usu, et rünnak Iraagis tooks kaasa otsese sõja Iraani ja USA vahel. Esimene mõistvat liiga hästi, et teise sõjaline võimekus on alistamiseks liiga kõrge. „Aga kindlasti mõtlevad nad midagi tõsist välja ja me peame sellega arvestama,“ nentis Luik.

Olukord puudutab otseselt ka eestlasi, sest Iraani kättemaksu sihtmärkideks võivad saada Iraagis paiknevad sõjaväebaasid, kus baseeruvad ka missioonil olevad Eesti väeüksused. Lisaks on Eestil sõdureid mujalgi Lähis-Idas, näiteks Liibanonis ja Afganistanis.

Raketirünnak rebis kindral Qasem Soleimani surnukeha tükkideks. Ta tuvastati sõrmuse järgi. Foto: SIPA/Scanpix