Eesti uudised

ERM jäneste vastu: muuseumi õunapuid ümbritsevad kaitsevõrgud (14)

Asso Ladva, 2. jaanuar 2020 20:25
ASI KINDEL: Kalmar Kursi sõnul võttis muuseum kevadist ehmatust tõsiselt ja nüüd on kõik õunapuud võrguga ümbritsetud.Foto: Aldo Luud
„Nagu Polli aiandusuuringute keskuse teadur Toivo Univer kevadel ütles, jäi enamikul õunapuudel tubli jupp tüvest sügava lume sisse ja seega on 99 protsenti tõenäoline, et puudele kasvab uus võra. Ta oli õigus, ühtki puud ei pidanud asendama,“ ütleb Kalmar Kurs Eesti Rahva Muuseumi (ERM) õunaaias, kus jänesed mullu tublisti puid koorisid.

ERMi välialale viinaköögi taha istutati kolm aastat tagasi 20 õunapuud. Talvel tegid aga jänesed seal peaaegu puhta töö. Univer käis toona kahjusid hindamas ja lõikas noored õunapuud vaksakõrguselt maha – kõrge lume sees peidus olnud madalam osa jäi metsiku looduse poolt nahka panemata. „Nüüd tegime Univeri näpunäidete järgi,“ ütleb muuseumi avalike suhete juht Kalmar Kurs. „Kõikidel puudel on korralik võrk ümber ja nad pintseldati üle rootslaste leiutatud kuivatatud verest preparaadiga – verelõhn hirmutab jäneseid ja kitsi. Talve jooksul tuleb puud preparaadiga veel üle käia, sest vihmad uhuvad selle maha.“

Univer rääkis kevadel, et selliseid äpardusi juhtub ikka. Noore õunapuu koor on jänestele maiuspala ja nad on varmad juhust kasutama, kui seda neile pakutakse. Ehkki viljapuude kaitseks metsloomade vastu on katsetatud igasuguseid vahendeid, on teadlaste hinnangul kõige kindlam kaitsta puid võrguga – et loomad neile ligi ei saaks. Sama edukalt toimib ka tüvede lupjamine, aga seda tuleb talve jooksul korrata, sest vihm ja sulalumi pesevad lubja tüve pealt maha.

NUKKER KEVAD: Tänavu märtsis oli mõnest õunapuust järel ainult tüügas. Foto: Aldo Luud

Eestis aretatud õunapuusortidega asustatud aed on osa pärimuste pargist ja kava lisada sinna veelgi Eestis aretatud viljapuude ja marjapõõsaste sorte ei ole sugugi maha maetud. ERMi peaaegu piiritule välialale nuputatakse jõudumööda välja uusi asju, et pakkuda tartlastele ja muuseumikülastajatele võimalust ka värskes õhus kultuurselt aega veeta.„Ilusate ilmadega käib siin uskumatult palju rahvast,“ lisab Kurs, et juba praegu on ERMi ümbrusest kujunenud tartlaste üks lemmikpaiku.

Samal teemal

18.12.2019
Milline lennuk lendab üle Mahtra? ERMi laastutabloo teab

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee