Eesti uudised

VIDEO | ÜRO julgeolekunõukogu saaliesist kaunistab nüüd ka Eesti lipp (13)

Toimetas Greete Kõrvits, 2. jaanuar 2020 18:59
Ajalooline hetk: Eesti lipp Julgeolekunõukogu saali ees.Foto: Välisministeerium
Täna, 2. jaanuaril asetatati New Yorgis ÜRO Julgeolekunõukogu saali ette teiste seas ka Eesti lipp. Uhke!

Pidulik liputseremoonia toimub Eesti aja järgi kl 19-19.30. ÜRO tegi üritusest ka otseülekande.

Foto: UN Photo/Manuel Elias

Samal teemal

Liputseremoonial võttis sõna Sven Jürgenson, Eesti alaline esindaja ÜRO juures. See on esimene kord nõukogu ajaloos, mil kõik uusliikmed sõna saavad.

Kõigi esindajate sõnavõtud on võrdlemisi põgusad. „Tunnistan, et tunnen end kummaliselt, veidi on isegi hirmus,“ möönab Sven Jürgenson pärast kõigile ilusa uue aasta algust soovimist. „Mõistan vastutust, mida see kaasa toob. Vastutus ära hoida ja lahendada konflikte.“

„Eesti annab oma panuse, et Julgeolekunõukogu laua taga arutataks neid konflikte ja kriise, kus toimuvad rahvusvahelise õiguse ja inimõiguste rikkumised. Eriti tähtis on kaitsta naisi ja lapsi, kes jäävad konfliktide hammasrataste vahele,“ lisas ta.

„Luban olla hea ja konstruktiivne nõukogu liige,“ lubab Jürgenson maailmale. Lisaks lubab ta tegeleda küberturvalisuse, kliimaküsimuste ja nõukogu töö läbipaistvamaks muutmisega. Jürgenson hakkab juhtima ka Sudaani ja Iraagi sanktsioonikomiteed. Eesti on ÜRO Julgeolekunõukogu eesistuja maikuus, siis lasub meil kohustus korraldada istungeid ja igapäevast asjaajamist.

Eesti saadik Sven Jürgenson lubas nõukogus tegus olla.Foto: Välisministeerium

Eesti huvid järgmisel kahel aastal on julgeolekukriiside ohjamine, inimkannatuste leevendamine, küberturvalisus ning mõistagi ka Eesti nähtavuse tõstmine. Seda mitte ainult Eesti enda, vaid kõigi maailma väikeriikide nimel. Meiega koos istub tähtsa laua ääres väikseim riik, mis eales nõukokku pääsenud: Saint Vincent ja Grenadiinid. Ka selle väikeriigi esindaja Inga Rhoda King tunnistas oma sõnavõtus, et pabistab natuke.

7. juunil meie hääletasid saadikud ÜRO saalis selle üle, kas Julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks Ida-Euroopa regioonist saab seekord Eesti või Rumeenia. Hääletuse esimesest voorust ei pääsenud edasi kumbki kandidaat. Eesti aga saavutas edu teises voorus, kus saime 132 häält, Rumeenia 58. 2 liikmesriiki jättis hääletamata, 1 sedel oli rikutud. Vaja oli seega vähemalt 127 poolthäält. President Kersti Kaljulaid pühendas Eesti võidu poliitik Mart Nuti mälestusele.

Lisaks Eestile alustab ÜRO Julgeolekunõukogus tööd neli uut valitud liiget: Niger, Tuneesia, Vietnam ning Saint Vincent ja Grenadiinid. Nende nelja riigiga oleme liikmed kuni 2021. aasta lõpuni. Viie alalise liikme USA, Suurbritannia, Prantsusmaa, Venemaa ja Hiina kõrval jätkavad 2020. aastal Belgia, Saksamaa, Dominikaani Vabariik, Indoneesia ja Lõuna-Aafrika Vabariik. 2020. aasta juuni valimistel valitakse järgmised viis liiget perioodiks 2021–2022.

Loe Eesti rollist nõukogus lähemalt SIIT ja SIIT.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee