(Illustreeriv foto.)Foto: TASS/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 31. detsember 2019 17:38
Vene propagandakanali Sputnik Eesti filiaal peatas ajutiselt tegevuse, vahendab Meduza.

Nimelt said Sputniku töötajad paar nädalat tagasi politsei- ja piirivalveametist teate, et kui nad 1. jaanuari seisuga endiselt ettevõttega seotud on, võib neid ees oodata kriminaalmenetlus. PPA ähvardus tegi võimatuks ka Sputniku juhtide esialgse lubaduse, et Eesti kontori töötajad teevad tööd edasi kodus. Seega peatas portaal oma töö – vähemalt mõneks ajaks.

Nagu võis arvata, reageeris Venemaa uudisele PPA otsusest üsna valuliselt. Venemaa Föderatsiooninõukogu spiiker Valentina Matvijenko ähvardas Eestit karmide vastumeetmega, kui portaalil ei lasta rahus edasi tegutseda. Välisminister Urmas Reinsalu vastas, et Eesti ei allu ühegi välisriigi survele, kui teema puudutab erapooletut seaduste kohaldamist Eesti Vabariigi territooriumil.

Sputniku juhtum sai äramainimist isegi president Putini iga-aastasel pressikonverentsil.

Miks PPA portaali üldse sihikule võttis? Küsimus pole mitte Sputniku kaheldava väärtusega ajakirjanduslikus sisus, vaid Euroopa Liidu sanktsioonides Sputniku emafirma Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kiseljovi vastu, mis kehtivad juba 2014. aastast. Sanktsioonid keelavad muu hulgas ka Kiseljovi heaks töötamise.

„Sanktsioonide kohaselt tuleb külmutada sanktsioonide all olevate isikute vara sh juriidiliste isikute vara ning neile ei tohi kättesaadavaks teha majandusressursse. Need kohustused kehtivad nii juriidilistele kui ka füüsilistele isikutele ehk sanktsioonide all isiku heaks töötamine või talle teenuse osutamine on keelatud,“ selgitas Õhtulehele PPA rahapesu andmebüroo juht Madis Reimand.

Loe Sputnikust lähemalt SIIT ja SIIT.