Maailm

Donald Trump: USA saatkonna ründamise eest maksate veel kõvasti! (5)

Toimetas Greete Kõrvits, Marvel Riik, 1. jaanuar 2020 08:58
Mässajad tungisid saatkonna territooriumile ja süütasid selle sissepääsu ees oleva valvurite putka.Foto: Reuters/Scanpix
Ühendriikide president Donald Trump on Iraanile saatnud ähvarduse, süüdistades riiki selles, et korraldas naaberriigis Iraagis rünnaku Ühendriikide saatkonnale. „Iraani peetakse täielikult vastutavaks,“ säutsus Trump Twitteris. „Nad maksvad selle eest väga kõrget hinda!“

Teisipäeval marssisid vihased protestijad Iraagi pealinnas asuva USA saatkonna juurde. Mässajatel õnnestus saatkonna sissepääsu ees olev valvepunkt süüdata. Protestide ajendiks on USA õhurünnakud mitte Iraagi, vaid Iraani toetatud paramilitaarsete jõukude vastu.

Pommitamine toimus nii Iraagi kui Süüria aladel viies erinevas punktis. Rünnakud olid edukad ning vihane rahvahulk naasis äsja toimunud matustelt, kui otsustas suuna saatkonnale võtta. Kohapeale saabus kusagil 6000 inimest, kuid enamik neist saatkonna alale ei tunginud.

Sinna jõudis mõnikümmend lärmakat meeleavaldajat. Rahvamass süütas saatkonna müüri ääres lõkked, neil õnnestus ka minema ajada sissepääsu valvanud turvamehed, panna põlema nende putka ja lõhkuda müürile kinnitatud turvakaamerad.

Iraagi sõjavägi hoiatas ameeriklasi ka ette, et vastureaktsioon õhurünnakutele võib olla üsna tuline, ent USA valitsus ei pidanud seda tõenäosust kuigi tõsiseltvõetavaks, vahendab ABC News.

USA rünnakute sihtmärgiks oli Kata'ib Hizbollah, liikumine, mis Pentagoni hinnangul on seotud iraanlaste rühmitusega, mis omakorda korraldas möödunud reedel rünnaku Iraagi sõjaväe vastu. Reedeses intsidendis hukkus üks ameeriklasest palgasõdur.

Ka teisipäevases kallaletungis saatkonnale peab USA vastutavaks just Iraani ning nõuab Iraagi valitsuselt diplomaatide kaitsmist. Seda kohustust tuletas Iraagile Twitteri vahendusel meelde ka president Trump. Iraak on hetkel võrdlemisi ebamugavas olukorras, nende liitlasteks on mõlemad omavahel vaenujalal riigid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee