Eesti uudised

Postimehest lahkunud töötajad paljastavad: valetamine ja lugupidamatus töötajate suhtes viis usalduse kaotuseni (102)

Toimetas Triinu Laan, 29. detsember 2019 15:56
Foto: Asso Pikk
Nädala alguses selgus, et Postimehest sunnitakse lahkuma juhatuse liige ja vastutav väljaandja Merili Nikkolo ning lahkumisavalduse esitas ka uuriva toimetuse juht Holger Roonemaa, lisaks otsustas ettevõttest lahkuda veel kuus ajakirjanikku.

Roonemaa, kes ühines Postimehega poolteist aastat tagasi ning kes oli üks osalisi eelmise peatoimetaja, Peeter Helme lahkumises, selgitab sotsiaalmeedias, et tema ja teiste lahkumine ei olnud seotud toimetuse mässuga ega nõudmistega valida endale pe atoimetajat või mõnda muud juhti, vaid tegemist oli usalduse kaotamisega.

Samal teemal

Roonemaa selgituste kohaselt kuulsid ajakirjanikud oma allikatelt, et ettevõtte juhatuse esimees viib läbi uurimist rahapesu teemal, mis on ühtaegu nii ajakirjanduslik kui ka siseuurimine.

"Kui juhatuse esimehel soovitati teemast rääkida minuga (kuna olen rahapesuteemadega üksjagu palju tegelenud), siis ütles ta, et tahab selle kõigist ajakirjanikest, sh minust eemal hoida. Uuritav teema pärines eelmisel talvel minu poolt majja toodud materjalidel, millest tegime Postimehes ka üksjagu lugusid," kirjutas Roonemaa. 

Ajakirjaniku sõnul ei teadnud käimasolevast uurimisest ka tema otsene ülemus Merili Nikkolo. "Kui ta küsis, mis toimub, väitis CEO (Postimees Grupi juhatuse esimees Andrus Raudsalu – toim) esiti minu ja Merili ees, et kuuleb sellisest asjast meie käest esimest korda, et tegemist on täieliku valega ja küllap konkurendid üritavad meid mustata. Hiljem kordas ta sama kõikide toimetuse juhtide ees."

Enne jõule esmaspäeval said ajakirjanikud uue info, et uurimine läheb varasema hooga edasi. "Samal päeval vallandati Merili. Seejärel oli mulle selge, et olukorras kus meile valetatakse ja vallandatud on minu otsene juht, pole mul enam perspektiivi selles ettevõttes jätkata," nentis Roonemaa. 

Päev hiljem tunnistas Raudsalu ettevõtte siselistis, et nad on kaasanud “lepingulised partnerid” uurima mingit rahapesulugu, mis on plahvatusohtlik ja väga salajane ja lekete ära hoidmiseks ei räägita sellest ajakirjanikele ja kui materjalid on koos, antakse uurivale toimetusele avaldamiseks. Siseuurimist eitati jätkuvalt.

Ka ametisse määratud Postimehe peatoimetaja kt (BNSi peatoimetaja Kalev Korv - toim.) teatas reedesel koosolekul toimetuse ees, et on seisukohal, et toimetuses on erapoolikuid ajakirjanikke, kellele ei saakski seda teemat usaldada. 

"Sel põhjusel sai minu usaldus ettevõtte vastu otsa. Ja arusaadavalt puudus ettevõttel usaldus minu vastu," leidis Roonemaa. 

Roonemaa postituse all kirjutavad ka teised lahkunud ajakirjanikud, et neid solvas väga juhtkonna usaldamatus  ja lugupidamatus töötajate suhtes.

Postimehe ärev aasta

Postimehele algas sündmusterikas aasta teatega, et oma kohalt lahkub kaks ja pool aastat peatoimetajana töötanud Lauri Hussar, plaaniga siirduda poliitikasse.  Ametliku versiooni järgi otsis Hussar uusi väljakutseid, kuid kulisside taga kõneldi, et ta jäi kahe tule vahele: ühelt poolt Postimehe omanik, ärimees Margus Linnamäe; teiselt poolt suur osa toimetusest.  Esimene tahtvat teisi kontrollida, teised puksivat vastu.

Samal kuul keeras enda järel ukse lukku kauaaegne arvamustoimetuse juht Neeme Korv. Korv teatas lahkumisest ise ega öelnud täpseid põhjusi, kuid kuluaarides räägitakse tema vastuseisust omaniku aina suuremale survele kajastada lehes just nimelt konservatiivseid väärtusi. 

Mingisugusest äratuntavast survest on rääkinud rohkem kui üks endine Postimehe töötaja.

Aprillis võttis peatoimetaja koha üle Peeter Helme, kes pidas vastu novembrini. Temale sai saatuslikuks oskamatus alluvatega suhelda.

Aprillis jättis toimetusega hüvasti endine Äripäeva arvamustoimetaja Vilja Kiisler. Tõukudes 15. aprilli usutlusest Jaak Madisoniga kirjutas Kiisler arvamusartikkel, mille eest kutsus tollal ametis püsinud Helme ta ka vaibale. Kiisler esitas pärast jutuajamist lahkumisavalduse, ehkki teda polevat selleks sunnitud.

Samal kuul kirjuasime Õhtulehes pika loo Postimehes toimuvast. Seda saab lugeda SIIT.

Rahvusvaheline vabaühendus Piirideta Ajakirjanikud kritiseerisid suvel Margus Linnamäed selle eest, et ta sekkub toimetuse töösse ning kujundab ajalehte konservatiivsete vaadete hääletoruks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee