Eesti uudised

Oluliselt täiendatud! 

MIS SAAB POSTIMEHEST? Toimetusest lahkub veel kuus inimest (121)

Ohtuleht.ee/Delfi, 27. detsember 2019 16:30
Postimehe endine maja. Foto: Asso Pikk
Kui nädala alguses selgus, et Postimehest sunnitakse lahkuma juhatuse liige ja vastutav väljaandja Merili Nikkolo ning lahkumisavalduse esitas ka uuriva toimetuse juht Holger Roonemaa, siis reedel otsustas ettevõttest lahkuda veel kuus ajakirjanikku. 

Õhtulehele teadaolevalt kohtusid reedel Postimehe Grupi juhatuse liikmed ja kõik toimetuse liikmed mitu tundi. Koosolek päädis kuue ajakirjaniku lahkumisavaldusega. 

Toimetusest lahkuvad uuriva toimetuse reporterid Martin Laine, Helen Mihelson, Oliver Kund ja Mari Mets ning toimetaja Henrik Ilves, samuti esitas lahkumisavalduse arvamustoimetuse juht Indrek Lepik. 

Lepik ütles Õhtulehele, et koosolekul tuli juttu toimetuse ja juhatuse omavahelistest suhetest ning usaldusest. "Ning selle lõpuks polnud tekkinud tunnet, et usaldust oleks kuidagi rohkem tekkinud või juurde tulnud,“ lausus ta.

Tema sõnul olid töötajad juba varemgi jõudnud arusaamisele: väga pikka pidu enam ei ole. "Ma arvan, et lihtsalt ei usaldata oma ajakirjanikke.“

Samal teemal

Ajalehe tuleviku pärast valutavad südant nii Lepik kui teised äraminejad. "Meil on kindlasti väga kahju. Päris hea seltskond oli kokku saanud, väga lahedat lehte tegime. Kõik me elame sellele kaasa.“

Uuriva toimetuse juht Holger Roonemaa ütles Õhtulehele, et Postimehe Grupi juhatuse esimees Andrus Raudsalu tegi talle reedel ettepaneku töösuhe päevapealt lõpetada, mille Roonemaa ka vastu võttis.

Õhtulehele teadaolevalt tuleneb konflikt sellest, et Postimees Grupi juhatus algatas uuriva toimetuse tagaselja uuriva toimetuse materjalidega iseseisvalt uurimise, kuhu kaasati lepinguline andmeanalüütik. Juhatus väitis, et uuriv toimetus on varasemast kajastusest teadlikult jätnud mingi osa välja ning pole enam erapooletud. Postimehe peatoimetaja ja vastutava väljaandja kohuseid täitev Kalev Korv olevat seda mõtet ka reedesel koosolekul korranud - uuriv toimetus pole erapooletu. 

Raudsalu ütles Delfile, et näeb konflikti teises valguses. "On tõsi, et üks väline partner on meile ühte lugu ette valmistanud, aga et see on uuriva toimetuse usaldamatuse näitaja, on sündinud nende ajakirjanike peas. Seda, et uurivalt toimetuselt oleks nende lugu ära võetud, pole olnud," ütles ta.

Raudsalu lisas, et väline partner kaasati, sest tal olid kõnealuseks looks materjalid olemas ja osaliselt töö juba tehtud. "See ei ole seotud ühegi meie toimetuse töös olnud või plaanitud looga," ütles Raudsalu.

Nädala alguse sündmused

Esmaspäeval selgus, et AS Postimees Grupi juhatuse liige ja Postimehe vastutav väljaandja Merili Nikkolo lahkub poolte kokkuleppelt päevapealt töölt. Postimees Grupi juhatuse esimees Andrus Raudsalu ütles enne jõulupühi Delfile, et ei soovi konkurentidele täpsemalt oma äristrateegiat kommenteerida, aga tema sõnutsi ei langenud juhtkonna ja Nikkolo nägemus ettevõtte tuleviku osas kokku. 

Õhtuleht kirjutas ka eile, et teadaolevalt lükkas doominoefekti käima Roonemaa persoon. „Roonemaa suhtes toimus siseuurimine,“ ütleb Postimehe siseeluga kursis olev allikas. Mäletatavasti lubas ASi Postimees Grupp värske juhatuse esimees Andrus Raudsalu novembri alguses algatada uurimise, mille siht oli leida lekitaja, kes jagas infot peatoimetaja Peeter Helme sunnitud lahkumise kohta konkurentidele. 

Samuti olevat kerkinud Roonemaa nimi esile seoses apteegireformi käsitlusega Postimehes, mis käis ajalehe omaniku, ärimehe Margus Linnamäe huvide vastu. Väidetavalt otsustas juhatus, et mees tuleb usalduse kaotuse tõttu lahti lasta. Ainsana kaitses uuriva ajakirjanduse juhti Roonemaad juhatuses teda poolteise aasta eest tööle kutsunud vastutav väljaandja Merili Nikkolo. Väidetavalt maksiski see naisele töökohta. Samal päeval oma vabatahtlikust lahkumises teatanud Roonemaa otsus olevat olnud vaid vältimatuid sündmusi ennetav käik. 

Probleemid Postimehes?

Postimees on antud hetkel ka peatoimetajata, sest novembri alguses lahkus aprillis ametikohale saanud Peeter Helme. Temale sai saatuslikuks vastuseis geiabielu toetav arvamuslugu (tema ametist lahkumise kohta loe lähemalt SIIT ja SIIT). Peatoimetaja aseitäitjaks sai Aiivar Reinap, ent pärast Nikkolo lahkumist ühendati peatoimetaja ja vastutava väljaandja rollid ning nüüd täidab neid kohuseid endine BNS-i peatoimetaja Kalev Korv. 

Hiljutisem näide potentsiaalselt omanikupoolsest mõjutusest Postimees Grupi tööle tuli ilmsiks oktoobris. Õhtuleht kirjutas, kuidas telekanal Kanal 2 tarbeks valmis saade apteegireformist. Osapooltega tehti intervjuud ning väidetavalt valiti välja ka eetriaeg, ent siiani pole saade teleekraanidele jõudnud. 

Õhtulehele tulnud vihje kohaselt võeti saade viimasel hetkel eetrist maha, sest ei olevat sobinud omanik Margus Linnamäele, kellele kuulub muu hulgas apteegikett Apotheka ning kelle ärihuvides oleks apteegireform algselt kavandatud kujul ära jätta (loe lähemalt SIIT). 

Probleemid Postimehe meediavabadusest tulid ilmsiks ka juulis, kui Piirideta Ajakirjanikud tundsid muret, et Margus Linnamäe on muutnud väljaande konservatiivsete vaadete hääletoruks, sekkudes toimetuse töösse. 

Samal teemal

26.11.2019
KIRGEDE AASTA POSTIMEHES: töötajad-toimetajad tulevad-lähevad
23.11.2019
SUURED MUUTUSED: Postimehe uuriva toimetuse juht Holger Roonemaa esitas pärast vastutava väljaandja vallandamisteadet lahkumisavalduse