Maailm

Täiendatud! 

SKANDAAL SPUTNIKU PÄRAST: Venemaa ähvardab Eestit karmide vastumeetmetega, Reinsalu sõnul ei alluta ühegi välisriigi survele (149)

Toimetas Hindrek Pärg, 26. detsember 2019 22:17
Sputniku väidetavat "ahistamist" Eestis pidas oluliseks ka Vladimir Putin, kes tõstatas teema aastalõpu pressikonverentsil.Foto: Sputnik/Reuters/Scanpix
Venemaa Föderatsiooninõukogu spiiker Valentina Matvijenko ähvardas Eestit karmide vastumeetmega, kui portaalil Sputnik ei lasta rahus edasi tegutseda. Välisminister Urmas Reinsalu kirjutas õhtul Facebookis vastuseks, et Eesti ei allu ühegi välisriigi survele, kui teema puudutab erapooletut seaduste kohaldamist Eesti Vabariigi territooriumil.

Matvijenko avaldas neljapäeval lootust, et Eesti lõpetab "pretsedenditu ja ebaseadusliku algatuse," vahendab TASS. "Loodetavasti mõtlevad nad järele. Vastasel juhul rakendame karme vastumeetmeid, sest võimatu on jätkuvalt taluda selliseid tegusid ja massimeedia ahistamist," rääkis Matvijenko. 

Õhtul vastas Moskva ähvardustele välisminister Urmas Reinsalu. "Eesti Vabariik ei allu ühegi välisriigi survele küsimuses, mis puudutab erapooletut seaduste kohaldamist Eesti Vabariigi territooriumil," kirjutas Isamaa liige Facebookis.

"Sputniku küsimuses rakendavad Eesti ametiasutused vastavalt Eesti õiguskorrale Euroopa Liidu sanktsioonipoliitikat, mis on muuhulgas kehtestatud rea Vene Föderatsiooni kodanike suhtes, kes on toetanud agressiooni Ukraina vastu, sellest johtuvalt ka sanktsioonide puutumus Sputnikusse. Eesti Vabariik mõistab sanktsioonide põhjuseks oleva Venemaa agressiooni Ukrainas jätkuvalt hukka ja jätkab sanktsioonipoliitika rakendamist vastavalt Euroopa Liidu põhimõtetele ja oma riigisisestele protseduuridele," sõnas Reinsalu. 

Mis viis neljapäevaste sündmusteni?

Õhtuleht kirjutas nädal tagasi, kuidas Sputniku töötajaid ähvardati kriminaalmenetlusega, kui nad jätkavad portaalis töötamist. Koer on maetud Sputniku omanikeringi – Rossija Segodnja (tuntud ka kui Russia Today ning millele kuulub nii Sputnik kui ka RIA Novosti) peadirektoriks on Dmitri Kiseljov, kes on juba 2014. aastast Ukraina sõja tõttu Euroopa Liidu sanktsioonide all.

Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon (OSCE) meediavabaduse esindaja Harlem Désir avaldas eelmisel nädalavahetusel, et kavatsevad uurida Sputniku olukorda Eestis, sest Euroopa Liit pole propagandakanalile sanktsioone esitanud. 

Teema tõstatas oma aastalõpu pressikonverentsil ka Vene president Vladimir Putin. „Igasugused riikide tasemel piirangud ei tööta, sest need annavad ohjad nende kätte, kelle eesmärk on viha külvata. Peame võitlema, et te saaks töötada riikides, mis kardavad teie tõde, teie informatsiooni ja teie mõjukust,“ vastas ta ühele Sputniku esindajale. Putin lubas teha kõik, mis tema võimuses, et Sputniku töötajaid kaitsta ja infovabaduse eest võidelda.