Maailm

SUURBRITANNIA PEAMINISTER BORIS JOHNSON: on aeg vana unustada ja ühiselt edasi minna (14)

Tiina Tamman, London, 27. detsember 2019 13:00
ÕNNELIKUD: Suurbritannia peaminister Boris Johnson ja tema tüdruksõber Carrie Symonds valitsusjuhi residentsi Downing Street 10 uksel. Foto: Reuters/Scanpix
Võib öelda, et 12.detsembri valimiste tulemusena sai Suurbritannia jõulukingi, sest konservatiivide võit oli niivõrd suur (365 kohta leiboristide 203 vastu), et uuel parlamendil polnud läinud nädalal mingit raskust heaks kiita palju kära ja eriarvamusi tekitanud lahkumislepet Euroopa Liidust.

 „Teeme Brexiti ära“ oli peaminister Boris Johnsoni hüüdlause juba valimiskampaania ajal ja nüüd ongi riik teel Brexiti teostamisele 31. jaanuaril. See on küll vaid lahkumisprotsessi esimene samm: veebruaris astub riik üleminekustaadiumisse, algavad läbirääkimised Brüsseliga kaubanduse, teaduse rahastamise ja ühiste turvameetmete osas, mis peavad lõppema 31.detsembriks 2020. 

Samal teemal

Ajapikendust on keelatud küsida

Siinkohal on oluline nimetada, et äsja parlamendis heakskiidetud lahkumislepe sisaldab värskelt lisatud klausli, mis keelab valitsusel paluda Brüsselilt ajapikendust. Ja juba on vaatlejad asunud kahtlema, kas nii lühikese ajaga on võimalik tulemuslikke läbirääkimisi pidada ning seadnud silmapiirile seni ilma leppeta Brexiti asemele uue kolli: ilma kaubandusleppeta lahkumise, mida majandusanalüütikud peavad negatiivseks või lausa katastroofiliseks.

Valimisvõidu järel propageerib Johnson riigisisest leppimust, öeldes, et aeg on vanad sildid – Brexiti ja Euroopa Liitu jäämise pooldajad – unustada ja ühiselt edasi minna. See on muidugi õilis tahtmine, aga kolm ja pool aastat, mil Brexitit on siitpoolt ja sealtpoolt näritud, on pikk aeg sügavate lõhede tekkimiseks.

Meedias on silma paistnud leiboristid, kes pole äsjase valimiskaotusega osanud kuidagi leppida. Võitsid ju konservatiivid hulgaliselt parlamendikohti Põhja-Inglismaal, mis on traditsiooniliselt olnud leiboristide pärusmaa. Sealkandis hääletati 2016. aastal ka tugevalt Brexiti poolt. Seega üsna loogiline, et äsjastel valimistel said nii mõneski valimisringkonnas võidu konservatiivid, kes pole varem seal võimul olnudki. Nii on uues parlamendis tervelt 109 täiesti uut konservatiivist saadikut. 

Leiboristide liider Jeremy Corbyn on küll kaotuse järel lubanud tagasi astuda, ent parteil pole veel paigas uue liidri valimise protseduurgi. Suuruselt kolmanda partei liberaaldemokraatide liider Jo Swinson on kontrastiks juba tagasi astunud ja partei on määranud ajutised liidrid nii alamkoja (Ed Davey) kui ülemkoja (Sal Brinton) tarbeks.

Kuninganna Elizabeth II jõulupöördumist tegemas. Foto: Reuters/Scanpix

Jõulude ajal esines tavapärase telepöördumisega kuninganna Elizabeth II, kelle üsnagi üldist juttu on samuti tõlgendatud soovina saavutada riigis ühtsust ja kooskõla. Talle endalegi kui poliitikasse mittesekkuvale riigipeale pole see aasta olnud just kerge. Ka traditsioonilise jõulujumalateenistuse ajal täheldati ühe tema poja, prints Andrew, puudumist. Andrew on olnud sunnitud avalikust elust tagasi tõmbuma  sõpruse pärast seksuaalkuritegudes süüdistatud USA miljonäri Jeffrey Epsteiniga, kes tegi suvel vanglakongis enesetapu.  

Peaminister sõidab aastavahetuseks Kariibi merele

Sõpruse teemal ei saa ka nimetamata jätta, et Johnson (55) on esimene peaminister siin riigis, kes on küll veel abielus (lahutusprotsess on käimas), ent ametlikku residentsi on ta asunud elama koos oma tüdruk-sõbra Carrie Symondsiga (31). On teada, et aastavahetuseks sõidavad nad eraomanduses olevale Kariibi meres asuvale Mustique saarele Grenadiinidel. 

Mustique saar Grenadiinidel Kariibi meres. Seal veedab Suurbritannia peaminister aastavahetuse. Foto: Vida Press

Ja mis saab sotsiaalhooldusest, mis on riigile olnud suureks probleemiks juba aastaid? Ent Johnson on samas ilmutanud üüratut tegutseda tahtmist, energilisust, mida riik kindlasti juhilt vajab. Eks näis, mida toob veebruariks plaanitud valitsusremont. On kuulda, et valitsusliikmeid tahetakse vähendada 33lt 20le. Sellest oleneb, kes läheb Brüsselisse edasisi läbirääkimisi pidama.

Samal teemal

24.00.2020
LÕPPLAHENDUS LÄHENEB: Brexiti leping sai olulised allkirjad
16.00.2020
VEEL KAKS NÄDALAT: kuidas tähistada Brexiti toimumist?
21.11.2019
GALERII | Peaministri serveeritud lõunasöök: Boris Johnson soovis sõduritele ilusaid jõulupühi
20.11.2019
Brexiti hääletus: Johnsoni järjekordne suurvõit