Maailm

Putin kaitses Stalinit: tal polnud muud valikut kui sõlmida Molotovi-Ribbentropi pakt (148)

Toimetas Hindrek Pärg, 24. detsember 2019 20:25
Vladimir PutinFoto: Reuters/Scanpix
Venemaa president ütles teisipäeval riigi sõjaväe juhtkonnaga kohtumisel, et Nõukogude Liidul polnud muud valikut, kui sõlmida 1939. aastal Molotovi-Ribbentropi pakt. 

Putin võttis kohtumisel sihikule hiljutise Euroopa Parlamendi resolutsiooni, milles süüdistati II maailmasõja puhkemises just seda lepet, vahendab uudisteagentuur AP. Venemaa president nimetas sellist etteheidet absurdsuseks ja vastas omapoolse süüdistusega - sõjani olevat viinud lääneriikide tegutsemine. 

Tema sõnutsi olid mõned Euroopa liidrid teinud Hitleriga sarnaseid leppeid ning NSVL-l polnud muud valikut, kui ise Natsi-Saksamaa juhiga käed lüüa. 

Venemaa president tõi lääneriikide ja Hitleri väidetavast kokkumängust näiteks 1938. aastal Saksamaa, Suurbritannia, Prantsusmaa ja Itaalia sõlmitud leppe, mis lubas Hitleril annekteerida Tšehhoslovakkia. "Molotiv-Ribbentropi pakt tõesti allkirjastati ja seal oli salajane niinimetatud lepe, millega jagati mõjusfäärid, aga mida tegid Euroopa riigid enne seda? Täpselt seda sama," rääkis Putin ning süüdistas Suurbritanniat ja Prantsusmaad liitlase hülgamises. 

Putini jõululaupäevane avaldus on nädala jooksul juba mitmes, mis lükkab ümber lääneriikide kirjelduse Nõukogude Liidu ja Natsi-Saksamaa vahel loodud paktist. Eelmisel reedel reageeris Venemaa presidendi öeldule Poola, süüdistades Putinit nõukogudeaegses propagandas.

Ka täna jagus tal omajagu kriitikat Poola suunas. Arhiivdokumentidele viidates ütles Putin, et Poola suursaadik Berliinis kiitis Hitleri plaane vabaneda Euroopas elavatest juutidest ning kutsus teda "saastaks" ja "antisemiitlikuks seaks". 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee