Jõulurahu väljakuulutamine Tartus Tags: jõurahu, lumeta, raekoja plats, tartuFoto: Jassu Hertsmann
Asso Ladva 24. detsember 2019 12:46
„Mõne koha pealt tuli tekst päris tuttav ette, aga natuke harjumatu oli seda eesti keeles kuulata,“ ütlevad Johanna ja Timo Helsingist, kes teisipäeva keskpäeval kuulasid Tartu Raekoja platsil jõulurahu väljakuulutamist. Rootsi kuninganna Kristiina sõnadega kuulutatakse jõulurahu välja ka mitmes Soome linnas, nii et jutt ise oli soomlastele tuttav.

„Lapsed on juba suured ja tahtsime veidi teistsuguseid jõulupühi,“ vastavad Johanna ja Timo küsimusele, miks nad jõulupühade ajal on kodust kaugel. Nad ütlevad, et siiani on olnud kõik väga tore ja Tartu valik sihtkohaks väga õige. Ka jõulurahu väljakuulutamine meeldis neile, see oli rahulik ja tagasihoidlik. Eriliselt jäi neile meelde tasuta jõulusupp Raeplatsil.

Nagu tavaks, kuulutas jõulurahu Tartus välja linnapea Urmas Klaas, õnnistuse andis piiskop Joel Luhamets. Rahvast oli kogunenud paarsada, paljud neist turistid Soomest. Kõige popim tegelane oli loomulikult jõuluvana, kellega koos tegid pilti nii lapsed kui ka täiskasvanud.

Lisaks Tartule kuulutatakse jõulurahu kuninganna Kristiina sõnadega välja veel Tallinnas ja esimest korda ka Jõhvis. Seda Põhjamaades levinud tava järgivad Soomes nende kunagise pealinna Turu kõrval veel Tampere, Naantali, Porvoo, Hämeenlinna, Rauma, Tornio ja Uusikaupunki.