Maailm

JÕULUPOHMELLI JÄREL: kuidas asjad meid lämmatavad, jõudes õhku, vette ja kehasse 

Greete Kõrvits, 26. detsember 2019 10:00
Merepuhastusaktsiooni tulemus: kottide viisi prügi, mida inimestel ja ettevõtetel enam vaja ei läinud.Foto: PA Pictures / Scanpix
Jõuluaegse tarbimishulluse kombitsad on ammu ka Eestisse ulatunud. Selle perioodi lõpupäevadel tasub mõtiskleda inimese rolli üle looduses, keskkonnas ning milline on meie suhtumine asjadesse, samuti kuidas suhtuvad asjadesse nende valmistajad. Tootjad teevad tarbijale valmis kehva kvaliteediga kauba ja viivad turule pidevalt uuemaid versioone samast tootest, tekitades seega kunstlikult vajaduse kogu aeg veel, veel, veel osta. Asjad meie ümber aga lämmatavad meid, ja mitte ainult silmaga nähtaval viisil.

USA telekanali PBSi dokfilm „Plastmassiprobleem“ („The Plastic Problem“) meenutab, et rämps, mis meie elukvaliteeti mürgitab, pole vaid silmaga nähtav. See heljub õhus, see peitub imepisikeste osadena, mikroplastiku tükikestena rannaliivas. Mööda Rapa Nui ehk Lihavõttesaare rannikut liikuvad prügikorjajad näitavad peotäit liiva, mille terade vahel hakkavad silma ka imepisikesed sinised tükid – jäänused millestki, mille keegi teab kus kaugel minema viskas, sest ei vajanud seda ega viitsinud (või saanud) seda taastöötlusse viia.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

28.03.2018
Ookeanis ujuv prügisaar on suurem kui Alaska
05.10.2016
PLASTMASSIKATK: Vaikses ookeanis hulpiv hiiglaslik prügisaar muutub aina suuremaks