KÕIK ON OMAD: Otepää valla külad olid platsis oma kaubatelgiga. Iga küla tõi müügiks ja vaatamiseks kohale just nende juures valmistatut.Foto: Jassu Hertsmann
Eesti uudised
23. detsember 2019 09:50

Udune talvepealinn: esimene talvepäev tõi Otepääle kuus soojakraadi ja pealinna tiitli

„Soe ilm on tellimustöö. Aasta tagasi külalised kurtsid, et liiga külm oli. Aga sel aastal ilus suveilm veel kestab,“ viskab Otepää vallavanem Kaido Tamberg nalja selle üle, et talvepealinna tiitel saabus halli ilma ja kuue soojakraadiga.

Pühapäeva keskpäeval kogunes Otepää kultuurimaja parki mitusada inimest, et tava korras vastu võtta talvepealinna tiitel. Suvepealinna abilinnapea Varje Tipp naljatas, et nemad tõid kaasa sooja suveilma, sest Pärnu suvi kestab edasi. Just enne seda oli lava puhtaks löödud mitte luua ega lumelabidaga, vaid hoopis mopiga. Sümboolse pealinna saua andis Otepää volikogu juhile Jaanus Barkalale üle Tallinna Mustamäe linnaosa vanem Lauri Laats. Nagu pealinna tiitlite jagamise puhul alati, olid Tallinna kõrval kohal ka Pärnu, Türi ja Narva esindajad.

Talved on erinevad

Pargis oli lahti löödud talvelaat, kus head ja paremat pakkusid nii Otepää valla külad kui ka tavalised laadakauplejad. Tooni andsid soe jook, maiustused, kala ja sink. Ostjate tuju ja huvi ülevalhoidmiseks paluti laadakülastajatel hinnata talvejooke. Pakuti glögi, ingverijooki ja salaretseptide järgi tehtud jooke. Joogimüüjad üritasid üksteist üle lüüa ka nimetustega, kõige uhkemat nime kandis Puka elanike pakutav märjuke „Vaese pritsumehe jõulud“.

„Igasuguseid talvesid on olnud,“ ütlevad Otepää naisseltsi prouad, kes jagavad maitsvat hernesuppi, kus pole singiga koonerdatud. „Kord tuli jõuluvanad muruniidukitega. See ei olnudki nii ammu, 2015. aastal.“

„Soojem kui jaanipäeval,“ teavad prouad võrrelda, sest naisselts on Otepää kesklinnas supikatlaga platsis kaks korda aastas – talve alguse puhul ja jaanipäeval. „Kiitke ikka meie suppi ka.“ Kõige paremad supikiitjad olid ikka sööjad, sest vaatamata soojale uduvihmale läks soe supp väga hästi ja paljud tulid lisagi küsima.

Järgmine kord uhkemalt

Mitu laadalist ütleb, et erilist jõulutunnet ei ole, aga sellisel üritusel võib kohtuda tuttavatega, keda pole ammu näinud. „Sooja ilma üle võib küll nuriseda, aga kütmisele kulub selle eest vähem,“ muigab teine ostja, kes plaanib laadalt suusasaapad osta, sest ega tali taeva jää.

Vallavanem lubab, et järgmine talvepealinna tiitel tuleb suurema peo ja mölluga, sest selleks ajaks saab valmis Otepää uus keskväljak. Soojal ilmal on ka omad head küljed, sest ilmselt tänu sellele tuli talvelaadale ja tiitli üleandmisele märksa rohkem rahvast kui eelmisel aastal, tunneb Tamberg selle üle heameelt.

„Tänavu saigi pidu toodud kultuurimaja kõrvale, sest kartsime, et väljaku sillutis ei saa valmis,“ ütleb ta. „Natuke porine siin on, aga igal asjal on kaks otsa – ilmad olid nii soojad, et paar päeva tagasi sai viimane sillutisekivi paika.“