Maailm

USA suursaadik: Euroopa Liit tänab sanktsioonide eest (15)

Tõnis Erilaid, 22. detsember 2019 20:09
Foto: Reuters/Scanpix
„Kogu päeva on mulle helistanud Euroopa Liidu diplomaadid ja tänanud Ühendriike gaasijuhtme Nord Stream 2 sanktsioneerimise eest,“ ütles USA suursaadik Saksamaal Richard Grenell pühapäeval ajalehes Bild am Sonntag.

„15 liikmesriiki, Euroopa Komisjon ja parlament, kõik nad teatasid meile juba varem, et on mures selle gaasitoru pärast ja tegid ettepaneku nende aitamiseks kehtestada sanktsioonid,“ kinnitas Grenell, lisades, et mitu firmat on juba loobunud gaasijuhtme ehitamisest või selle rahalisest toetamisest, mis teeb teda eriti õnnelikuks. „Me tegime euroopameelse otsuse,“ rõhutas suursaadik, et nüüdsest ei ole ühelgi riigil võimalik saada valitsevat positsiooni Euroopa gaasiturul.

Samal teemal

President Donald Trump allkirjastas eelmisel reedel USA kaitse-eelarve (National Defence Authorization Act), mis näeb muu hulgas näeb ette sanktsioonide kehtestamise nii eraisikute kui ka firmade suhtes, kes aitavad kaasa Nord Stream 2 ja Musta mere põhjas Türki suunduva gaasijuhtme rajamisele. Viimane on juba praktiliselt valmis, Nord Stream 2 nõuab aga veel tööd, sest Taani viivitas pikka aega selle ehituseks vajaliku loa andmisega. 

Juba enne Trumpi allkirja kirjutasid senaatorid Ted Cruz ja Ron Johnson Šveitsi-Hollandi firma Allseas juhtidele, nõudes, et nende laevad lõpetaksid viivitamatult Nord Stream 2 torude paigaldamise Läänemerre. „Kasvõi üks päev viivitust võib teile teha korvamatut kahju,“ hoiatasid senaatorid. Allseas teataski kohe, et peatab töö gaasijuhtme rajamisel.

Kummalisel kombel ei koostanud Gazprom varakult varuplaani, mida kasutada sanktsioonide kehtestamise korral, kuigi nende vältimatus oli juba pikki kuid teada. Raadiojaama Ehho Moskvõ andmeil on gaasijuhtme lähedal küll Gazpromi alus Fortuna, kuid Taani esitatud tehniliste tingimuste tõttu ei saa see torusid merre panna. Selleks sobiv Gazprom Floti laev Akademik Tšerski on Nahhodkal ja jõuaks vajadusel Euroopasse  alles paari kuu pärast.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee