Briti peaminister tööhoos.Foto: Jassu Hertsmann
Galeriid
21. detsember 2019 17:25

GALERII | Peaministri serveeritud lõunasöök: Boris Johnson soovis sõduritele ilusaid jõulupühi (109)

Põll ees tõttab Suurbritannia peaminister Boris Johnson Tapa sõdurisöökla köögipoolele ja asub toitu taldrikutele laduma. Taldrikud rändavad üle leti briti sõdurite kätte ja koos iga ulatatud einega annab peaminister kaasa sooja sõna.

Söökla poole peal läheb samal ajal möll lahti. Peale arvukate ajakirjanike tahab iga briti sõdur jäädvustada põllega peaministrit, veel parem, kui õnnestub koos temaga teha selfie. Peaminister pole kade, pärast söögi serveerimist nõustub ta poseerima pea iga soovijaga.

undefined Foto: Jassu Hertsmann

Rahvamees Johnson suudab kõikidel tuju heaks teha. Ta käib sõdurisööklas läbi kõik lauad, kätleb pea kõikide sõduritega, vahetab nendega jõulutervitusi, tunneb huvi nende tervise, pere ja Eestis olemise vastu.

„See on väga oluline, et peaminister meid külastab,“ räägivad briti sõdurid enne Johnsoni saabumist. „See näitab, et riik peab meid oluliseks. Oleme ju kodumaast kaugel.“

Hästi kasvatatud mehena jätkub Johnsonil tähelepanu ka teistele peale oma kaasmaalaste. Brittidega samal ajal sööklasse saabunud prantsuse sõdurite laua juures peatub ta päris pikalt ja pärib, milline tehnika Prantsusmaa poolelt on Eestisse saadetud. Ka Eesti ajateenijate laudkonnaga puhub Johnson juttu, viskab nalja ja soovib kõigile häid jõule.

Kumb on peaminister?

Maailma asjadega halvasti kursis olev inimene ei pruukinud Tapal kõrvuti seisvaid mehi silmates arvata, et üks neist on maailma üks mõjukamaid inimesi. Ühel mehel sagris soeng, justkui juhuslikult nagist haaratud tepitud lühike jope, mis ilmselgelt ei kata pintsakut, ülemine särginööp lipsu tagant välja piilumas. Tema kõrval mees laitmatult istuvas mustas mantlis, mille alt paistab tärgeldatud valge särk ja korralikult seotud lips.

Foto: Jassu Hertsmann

„See on väga märkimisväärne, et Suurbritannia peaminister tuleb ühele oma esimesele välisviisidile pärast parlamendivalimisi just Eestisse,“ ütleb Tapal Johnsonit tervitanud peaminister Jüri Ratas. Ta lisab, et brexit ei mõjuta brittide suhtumist Eesti kaitsmisse, sest Tapal viibiv väekontingent on NATO missioon.

Omavahelisel kohtumisel vestlesid peaministrid lisaks riigikaitsele veel küberkoostöös, milles kahel riigil on palju kasutamata reserve ning hariduskoostööst pärast Suurbritannia lahkumist Euroopa Liidust. Lahkumisleppe heakskiit briti parlamendi poolt annab kindluse näiteks Inglismaal õppivatele tudengitele, et nende võimalused jätkata õpinguid sealsetes ülikoolides ei satu löögi alla, sõnas Ratas enne kohtumist.

Eesti meediakanalitest sai Johnsoniga suhelda ainult ERR, kuid sedagi ülinapilt. Seepärast ei õnnestunud Õhtulehel teada saada, miks saabus Johnson visiidile kohe pärast brexiti leppe heakskiitu parlamendis ega ka seda, millal lõpevad mõrvad Midsomeris.