Kui satud ise hätta või märkad vägivalda, helista hädaabinumbril 112. Ohvriabi kriisitelefon on 116 006, lasteabi 116 111.Foto: Aldo Luud
Ohtuleht.ee 20. detsember 2019 21:55
Pühade ajal kasvab perevägivalla juhtumite arv. Seetõttu kutsuvad sotsiaalministeerium, politsei- ja piirivalveamet, sotsiaalkindlustusamet ning prokuratuur inimesi üles vägivalda märkama ja sellest teada andma.

Keskmiselt saab politsei päevas 30 perevägivalla väljakutset, kuid pühade ajal see mitmekordistub. Näiteks möödunud aasta 25. detsembril oli väljakutseid 50 ja 2019. aasta 1. jaanuaril 117, teatab sotsiaalministeeriumi pressiteade. Ligi kolmandikul juhtudest näevad vägivalda pealt või on kannatanuks lapsed.

„Peres, kus üks vanem on vägivallatseja ja teine ohver, on lapse olukord kaitsetu,“ ütles sotsiaalkindlustusameti lastekaitse osakonna Põhja piirkonna juht Kaja Rattas. „Vägivalla pealtnägemine kahjustab last rängalt. Seda arvestades on kõrvalseisjate märkamine ja reageerimine määrava tähtsusega.“

Ohvriabi kriisitelefoni juht Mari Tikerpuu julgustab kõiki kannatanuid ja lähedasi helistama kriisitelefonile, et pidada nõu ja mõista võimalikke ohte vägivaldses paarisuhtes. Professionaalne tugi on kannatanutele ööpäev läbi tagatud. Abi saamiseks võib pöörduda ka otse oma piirkonna ohvriabitöötaja poole. Ohvriabitöötajad asuvad enamasti politseiga samas majas ning pakuvad kannatanule emotsionaalset tuge ja jagavad teavet abi saamise võimaluste kohta. Ohvriabisse saab pöörduda anonüümselt.

Kui satud ise hätta või kuuled naabrite juurest sõimu, appihüüdeid ja näed vägivalla kasutamist, helista hädaabinumbril 112. Ohvriabi kriisitelefon on 116 006, lasteabi 116 111. Ohvriabi ja naiste tugikeskuste kontaktid leiad www.palunabi.ee.