Maailm

Donald Trump: ma tahan viivitamatut kohtuprotsessi (42)

Toimetas Aare Kartau, 20. detsember 2019 11:02
USA president Donald Trump ei soovi protsessiga aega raisata.Foto: EPA/Scanpix
Ameerika Ühendriikide president Donald Trump teatas, et nõuab viivitamatult tagandamisprotsessi lahendamist ehk senatis selle üle hääletamist. 

Eesti aja järgi neljapäeva öösel sai teatavaks, et USA esindajatekoda otsustas Donald Trumpi võimu kuritarvitamises ja kongressi töö takistamises süüdi mõista. Järgmisena liigub protsess kongressi ülemkotta ehk senatisse, kus on erinevalt esindajatekojast võim vabariiklaste käes. Senatis toimub hääletus presidendi süü või süütuse üle ilmselt jaanuaris, ent Trump ei soovi sellega nii kaua venitada.

Demokraadid ei soostu edasise tegevusega kiirustama, kirjutab BBC. Nad väidavad, et vabariiklaste kontrollitav senat keeldub tunnistajate kuulamisest ning ei korralda ausat kohtuprotsessi. President Trump on asja üle Twitteri vahendusel palju sõna võtnud. Ta väitis, et demokraadid ei soovi asjaga edasi liikuda, sest nende „kaasus on nii halb“. Mees kirus vastasparteid, kuna nad ei pakkunud talle esindajatekojas nõuetekohast protsessi ning tahavad nüüd senatile oma tahtmist peale suruda. „Tegelikult pole neil millegi kohta tõendeid. Ma soovin viivitamatut kohtuprotsessi,“ kirjutas Trump.

Et protsess taas reele saada, peab esindajatekoda ametisüüdistused senatile esitama. Demokraadist spiiker Nancy Pelosi pole nõus seda tegema, kuni senatis peetava protsessi reeglid pole demokraatidele vastuvõetavad. Reaalsus on aga see, et Trumpi ametist ei eemaldata, sest selleks oleks vaja 2/3 senaatorite poolehoidu, ent kongressi ülemkojas on ülekaal vabariiklastel, kes presidenti toetavad. Ka Trump ise kinnitas, et vabariiklased on ühtsemad kui kunagi varem.

Põhjalikumalt loe Trumpi tagandamisprotsessi kohta SIIT.

Samal teemal

20.12.2019
PARADOKS: ametist tagandamise protsess võib Trumpi aidata presidendiks tagasivalimisel
19.12.2019
AJALOOLINE HETK: esindajatekoda leidis, et Trump tuleks ametist eemaldada
13.12.2019
Trumpi ametist eemaldamise hääletus toimub järgmisel nädalal
03.10.2019
UKRAINAGATE: Donald Trumpi tagandamisprotsess demokraatidele edu ei tõota

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee