Poliitika

BLOGI | Sotsiaalminister Tanel Kiik „Esimeses stuudios“: apteegikettide aktsioon oli mustvalge näide sellest, kuidas tervishoiusektoris toimetada ei tohi (68)

Ohtuleht.ee, 18. detsember 2019 22:23
Foto: Teet Malsroos
Kolmapäeval oli ETV saates "Esimeses stuudios" külas sotsiaalminister Tanel Kiik.

Sotsiaalministrile esitas küsimusi Johannes Tralla, Õhtuleht tõi usutluse lugejateni otseblogi vahendusel. 

22:22

Saade on lõppenud.

22:22

Mõistate, et teie võite öelda, et on lubamatu. Aga EKRE käitumise muster - miks peaks muutuma?

Arvan, et EKRE huvi enda valijate ja laiemale avalikkusele on tõestada, et suudavad olla koalitsioonierakond. See, et näitavad tegelikult tegusid ja samme. Arvan, et sellised avaldused ei too neile ühtegi häält ega toetust ega näita valijatele seda, et platvormil olnud lubadused on jõudnud kaugemale. 

Endiselt usute, et õnnestub EKRE ümber kasvatada?

Arvan, et seni kuni on erakonna soov olla koalitsioonis ja on aru saadud...

Ja nad on koalitsioonis hoolimata kõikidest avaldustest, mis jõuavad pea iga nädal Eesti ja rahvusvahelisse meediasse. Nad on koalitsioonis, sest teil pole teist väljapääsu.

Alati on teisi väljapääse. Loomulikult on erinevaid võimalusi nagu ka toona. Lõputult selline konflikt kesta ei saa. Piir saab selgeks siis, kui see on käes. 

Praegu tagantjärgi vaadates, kas teeksite kõik samamoodi?

Oleksid ei maksa midagi. See oli erakondade juhtide kollektiivne otsus koalitsioonini jõuda. Ei olnud illusioone, et saab olema väga lihtne valitsus. Tagantjärgi tarkused on elus hästi kasutud, sest me ei tea, millises olukorras oleks praegu, kui oleks teinud teistsugused valikud. 

22:17

Mart Helme tsitaat: "Saksamaa on Eesti kõrval varsti kääbus ja ei ole võimeline ega tahteline Eestit kaitsma." Millise vabandusega peaks Jüri Ratas minema järgmine kord Saksa valitsuse juhiga kohtuma?

Väga ebaõnnestunud tsitaat. Sellist väljaütlemist lubada ei saa, kui lähtutakse põhimõttest, et oleme valitsuses ja saame aru oma ministri kaalust. 

22:15

Helme kommentaarid jõudsid mõne ööpäevaga tervel maailma ringi peale teha. Eesti mainet õõnestatakse ja teie ootate, et EKRE astuks kahe jalaga koalitsiooni. Kus on teie punane joon, kui kaua ootate?

Kui ollakse kahe jalaga koalitsioonis, siis ministrid selliseid asju ei ütle. Kunstlikku piiru on pea võimatu poliitikas tõmmata, aga sellised vahejuhtumid, suuremad või väiksemad, löövad täiendava mõra koalitsiooni tervisesse. Koalitsiooni lappimisega on erakondade juhid pidanud oluliselt rohkem tegelema, kui mõistlik. 

22:13

Eesti kaotab päevadega rahvusvahelist usaldust ja tõsiseltvõetavust. Tundub, et väljapääsu pole.

Tänast koalitsiooni luues olid paljud väljakutsed teada. Kui on erakond, kes on kogu oma eksisteerimise aja olnud opositsioonis, harjunud vastandumistega ja sellise retoorikaga, siis üleminekuperiood võtab aega. Täna olukord, kus ollakse ühe jalaga koalitsioonis, teisega opositsioonis. Valitsuse hea tervise ja pikaajalise jätkusuutlikuse huvides on see, et kui tullakse kahe jalaga koalitsiooni.

22:11

Olukorrast riigis. Kui lähedal oli koalitsioon esmaspäeval lagunemisele?

Esmaspäev ei kuulunud paremate päevade hulka. Sellised konfliktid ja eskaleerumised ei tee au ühelegi osalepoolele. 

Milles esmaspäeval kokku leppisite?

Koalitsiooni nõukogu koosseisu ei kuulu, kõiki neid diskussioone edasi anda ei saa. Tõsi on see, et siseminister vabandas ja koalitsioon otsustas minna edasi. 

Mart Helme vabandus oli siiras?

See, et ta vabandas, on kaalukas. Kõigi kolme koalitsioonierakonna huvi on see, et mõistlik on selliseid olukordi vältida, kus teine või kolmas osapool peab selgitama mõtteid ja vabandama. 

22:08

Levib jutt nagu oleks paljudele ketiapteekides töötavatele proviisoritele antud juba mõista, et alates 1. aprillist on võimalik minna kuuks ajaks palgalisele puhkusele. Olete kuulnud?

Sellisel kujul ei ole.

Kui niimoodi juhtub, mis siis saab?

Siis tuleb olemasoleval apteegivõrgul pakkuda teenust inimestele võib-olla pikematel tundidel, võib-olla laiendada tegevusvaldkondi. Selline olukord tähendab kindlasti, et riigil tuleb vaadata seadusandlust ja vaadata võimalusi just apteegisektoris heas mõttes kehtestada. Täna näeme, et apteegiturg on igas mõttes erasektori kätes. Ka seadusandlikult on riigi käed rohkem seotud, kui mõnele ministrile meeldiks. 

22:05

Kui ravimiärimehed tekitavad rohtude kättesaadavuse probleemi kasvõi kunstlikult, nagu tänane demonstratsioon näitas, siis mida saab teha riik?

Küsimus selles, kas probleem tekitatud lühiajaliselt või pikaajaliselt. Üks konkreetne ettepanek, mida oleme lauale pannud, on anda erandolukordades õiguse haiglaapteekidele ravimiameti loal väljastada kõigil e haiglast väljaspool inimestele ravimeid. Kui räägime pikemast probleemist, kuulutada välja eriolukord, siis on riigil rohkem võimalusi toimetamiseks, aga loodame, et sinna ei jõuta. 

22:02

Kuidas tänast protestiaktsiooni kirjeldaksite?

Väga kurb. Põhimõtteline vahe - kui apteegiketid andsid täna umbes tund aega ette teada tund või isegi vähem avalikkusele, patsientidele, raviametile oma otsustest, siis riik on andnud neile viis aastat. Võrreldes seda, et riik teeb täpselt sama, siis see ei päde ajaliselt. Tänane aktsioon oli mustvalge näide sellest, kuidas tervisehoiusektoris toimetada ei tohi. 

22:00

Teate jutte, mida räägitakse poliitika ringkondades, et leitakse viis, kuidas säilitada liberaalne turuolukord. Räägitakse, et see võib juhtuda teise ja kolmanda lugemise vahel. Kas saate garanteerida, et seda ei juhtu?

Vandenõuteooriaid apteegireformiga seoses on olnud juba 2014. aastast väga palju. Kui kõiki neid tõsiselt võtta, siis võib päris hulluks minna.

Aga tootjatelt on hulgimüüjatele praegu erakordselt suur. Kui vaatate parlamendi poolt tagasi lükatud eelnõu teksti, paistavad sealt hulgimüüjate jutupunktid ju läbi.

Küsimus selles, et hulgimüüjad on reformile aastaid vastandanud. Nende roll ja äriline huvi on ilmselgelt tänase olukorra säilitamine. Näeme Soomes ja Kesk-Euroopas, et proviisorapteegid on mõistlik. 

Kas teie ministriks oleku ajaks, et nn proviisornõue võetakse reformist välja? 

Pole seni 7,5 kuu jooksul kohanud veenvaid argumente, et oma seisukohta muuta. Ehk käesoleva seisuga on see, minu pakutud ettepanekud on laual.

21:55

On põhjust eeldada, et Isamaa toetab teid?

Eeldan, et kõik erakonnad on huvitatud, et inimestele oleks tagatud apteegiteenus ja ravimid. Praeguses nii-öelda patiseisus on etappidega edasiminemine väga hea lähtekoht järgmistest läbirääkimisteks. 

21:54

Teid ei kuulatud koalitsiooni töörühmas. Kas praegu on partnerite toetus olemas?

Parlament hääletas alles eile. Olen algusest peale olnud töörühma enamusega eriarvamusel. Eile ei toetanud seda ka parlamendi enamus. Nüüd tulebki arutada etappidega üleminekut. Rahulikku debatti pole veel olnud, ilmselt jõuame selleni jaanuaris.

21:52

Mis edasi saab? Mida teie teete, et reform jõustuks, et ravimite kättesaadavus ei halveneks?

See kõigi osapoolte ühine töö. Ka hulgimüüjate roll on tagada ravimite kättesaadavus. 

Nemad pole ju huvitatud apteekide müügist, seda on aeg näidanud. 

Kui sotsiaalkomisjon ja parlament toetab ettepanekuid, mis kirjalikul kujul täna saatsin, need puudutavad etappides üleminekut, siis 1. aprillist pole vajadust muuta sadu apteeke, vaid räägime 50-60st apteegist. Kui mõni peakski kinni minema, siis kõrval on teine apteek olemas. 

21:50

Miks Mölder sellist juttu räägib, kuigi on sotsiaalkomisjoni esimees, kes peaks sotsiaalministriga läbi käima ja olema kursis asjade seisuga. On hirmutamine?

Kõigil turuosalistel ja poliitikutel peab olema tahe, et ravimid oleks kõigile kättesaadavad. Seda ei juhtu, et kaks kolmandikku apteeke läheks kinni. Kui kuskil piirkonnas suletakse mõni apteek või omanikke vahetab, ei tähenda seda, et apteeke suletakse. Reformi eesmärk on see, et ravimite kättesaadavus paraneks. Küsimus ei ole apteekide üldarvus ega selles, kas lähevad üle etapi kaupa või mitmes osas. Küsimus selles, kus piirkonnas on apteegid inimestele piisavalt lähedal. Oleme kaardistanud 150 suuremat asualt, milles 115 on apteegid tagatud, ülejäänutes tuleb veel tööd teha. 

21:47

Tõnis Mölder on öelnud, et Eestit tabab kriis kui paarsada apteeki sulgub. Võttes arvesse, et Mölder on sotsiaalkomisjoni esimees, võiks ju arvata, et ta teab, millest räägib. Kas ta teab, millest räägib?

Tõsi on see, et praegu vastab nõuetele 36 protsenti apteekidest, aga see kasvab, küll aga mitte sellises tempos nagu sooviksime. Sellepärast oleme teinud endapoolt ka ettepaneku, et minnakse üle etappide kaupa, et ei oleks võimalik, et isegi hüpoteetiliselt või teoreetiliselt tekiks olukorda, kus mingis piirkonnas jäeksid inimesed vajalike ravimiteta. 

21:43

Kas eilne otsus oli hoop koalitsiooni ühtsusele nagu keskerakondlane Tõnis Mölder ütles?

Eilne otsus näitas, et enamus ei toetanud apteegireformi tühistamist. Siit tuleb edasi minna. Parlamendi tahet peab valitsus austama. Mis puudutab valtisuse tervist, siis see ei mõjuta seda. Keskerakonna sees esinenud eriarvamused olid varasemalt teada. 

21:41

Saade algab

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee