Maailm

SOOME UURING: siinsed eestlased ei toeta seda, mis neil endil siia kolida võimaldas (52)

Toimetas Greete Kõrvits, 18. detsember 2019 22:18
Kolmandik Soomes elavatest eestlastest arvab, et Euroopa-sisene ränne on halb, ehkki ise seda võimalust kasutasid.Foto: Teet Malsroos
Õhtuleht kirjutas sügisel Soomes tehtud muukeelsete elanike uuringust, millest ilmnes, et eestlased üldiselt Soome ühiskonda integreerumisest ja kaasatusest huvitatud ei ole. Sama uuringu teisest osast ilmneb eestlaste huvipuudus uue kodumaa poliitika vastu ning vastumeelsus nendesamade vabaduste suhtes, mis võimaldasid neil põhjanaabrite manu kolida.

Uuringus „Samaa vai eri maata“ ehk „Sama või erinev maa“ osales enam kui 1500 Soome elanikku, kelle emakeeleks pole soome keel. Küsitlejad otsustasid valimi aluseks võtta viie Soomes enimlevinud võõrkeele rääkijad: eesti, vene, inglise, somaali ja araabia.

Uurijad täheldasid eesti keele kõnelejate seas märkimisväärset apaatiat ja huvipuudust Soomes toimuva suhtes. Eestlased käivad välismaalastest kõige harvemini valimas, huvi Soome poliitika vastu on samuti pehmelt öeldes leige: vaid 39 protsenti ehk pisut üle kolmandiku hoiab end Soome poliitikasfäärides toimuvaga kursis.

Koostaja Jussi Westinen selgitab eestlaste huvipuudust sellega, et eestimaalane ei pea end tegelikult Soome ühiskonda kuuluvaks. „Neid ei huvita Soomes toimuv,“ kirjeldab Westinen. „Nende arusaam on see, et nad töötavad siin ja pendelrändavad kahe riigi vahel. Tegelikult ei pea nad end vaat et üldse sisserändajatekski.

Kui mõni eestlane siiski hääletama läheb, eelistavad nad paremkonservatiivseid Põlissoomlasi.

Huvitav on ka eestlaste negatiivne suhtumine sellesse, milles ise osalevad, ehk rändesse. Kui pea kõik inglise ja somaali keele rääkijad peavad rahvusvahelist rännet kui sellist positiivseks nähtuseks, siis kolmandik venelastest ja tervelt kolmveerand eestlastest nii ei arva. Ning ehkki Eesti ja Soome on mõlemad Euroopa Liidu liikmesmaad ning ELi riikide vaheline ränne ja töövõimalused seega lihtsamad, arvab kolmandik Soomes elavatest-töötavatest eestlastest, et ELi sisene liikumine on halb.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee