Maailm

AJALOOLINE HETK: esindajatekoda leidis, et Trump tuleks ametist eemaldada (70)

Toimetas Greete Kõrvits, 19. detsember 2019 04:00
President Trump käis kongresmenide hääletuse ajal hoopis rahvaga kohtumas.Foto: AP/Scanpix
USA esindajatekojas algas kolmapäeva keskpäeval arutelu presidendi ametist eemaldamise üle. Terve päeva kestnud vaidluste lõpuks jõudsid poliitikud viimaks kella 20 paiku kohaliku aja järgi ka hääletuseni ning selle tulemusel sai president Donald Trumpist riigi ajaloo kolmas president, keda ametist eemaldamine (teoreetiliselt) ähvardab. Edasi mõistab riigipea üle kohut Kongressi teine koda, senat. Tõenäoliselt juba jaanuarikuus.

Möödunud reedel hääletas esindajatekoja õiguskomisjon kahes presidendi vastu esitatud süüdistuses: võimu kuritarvitamine ja kongressi töö takistamine. Mõlemad punktid läksid läbi ning liikusid seega edasi esindajatekoja täiskogu ette, kes samuti hääletas, kas peavad süüdistusi piisavaks või mitte.

Samal teemal

Kolmapäeval koda, nagu võis ka arvata, nii arvaski. Kõigepealt hääletas koda võimu kuritarvitamise süüdistuses. Tulemusega poolt 230 ja vastu 197 (vaja oli lihtsat häälteenamust) leidis koda, et president on selles süüdi. Poole üheksa paiku õhtul algas hääletus ka teise punkti üle, ent tegelikult otsustas juba esimene hääletus Trumpi saatuse: esindajatekoja silmis tuleks ta ametist eemaldada. Teine hääletus läks läbi 229 poolt- ning 198 vastuhäälega. Üksikud kongresmenid otsustasid hääletustel mitte osaleda.

See ei tähenda aga, et kui esindajatekoda otsustab presidendi ametist eemaldamise kasuks, siis nii ka kindlasti läheb. Kongress on kahekojaline ning oma sõna peab ütlema ka senat, tõenäoliselt juba jaanuaris. Senatis toimuma hakkav on põhimõtteliselt kohtuprotsess presidendi üle, kus senaatorid on kui kohtunikud ja kongresmenid kui prokurörid.

Laias laastus saavad asjalood Trumpi jaoks edasi minna kahel viisil:

  • senat hääletab kohtumõistmise järel ametist eemaldamise vastu (vajalik on kahe kolmandiku senaatorite toetus) ja president jätkab tööd
  • vähemalt kaks kolmandikku senaatoritest hääletab kohtumõistmise järel ametist eemaldamise poolt ning president lahkub töölt, presidendi kohusetäitjaks saab kuni järgmiste valimisteni 2020. aastal asepresident Mike Pence

Siiski on ääretult ebatõenäoline, et presidendi reaalselt ametist eemaldamine teostub. Ehkki esindajatekojas on kohtade enamus demokraatide käes, kuulub senati enamus vabariiklastele. Ütleme nii, et pehmelt öeldes on raske ettegi kujutada, millise stsenaariumi järgi senati kohtuprotsess küll presidendi kahjuks saab minna. Seal peaksid esile tulema uued ja täiesti senikuulmatud süüdistused, Mike Pence peaks elu eest supersalajast lobitööd tegema ning isegi sellistel ebarealistlikel tingimustel tundub ebaveenev, et vabariiklased oma riigipeale, kes vastuoludest hoolimata paljudele ameeriklastele siiski kallis, selja pööraksid.

Milles demokraadid Trumpi süüdistavad?

Süüdistuste ajendiks on Trumpi väidetav surve Ukrainale uurida tema rivaali Joe Bideni äritegevust, et konkurenti kahjustada. Lisaks hoidnud Trump talle sobiva tulemuse ootuses kinni sõjalist abi Ukrainale, kasutades seega kurjasti oma võimupositsiooni. Samuti püüdis ta süüdistuste kohaselt takistada kongressil tema tegemisi uurimast.

Trump on kolmas president Ameerika ajaloos, keda esindajatekoda ametist eemaldada otsustab. Sama saatus tabas Andrew Johnsonit ja Bill Clintonit. Nagu tõenäoliselt juhtub ka Trumpiga, ei mõistnud senat kumbagi neist süüdi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee