Maailm

Avaldatud kell 10.30, täiendatud kell 15

UUED SAMMUD: USA üritab takistada gaasijuhtme Nord Stream 2 valmimist (27)

Toimetas Aadu Hiietamm, 18. detsember 2019 15:40
Nord Stream 2 ehitamisel kasutatavate torude laadimine Saksamaal Rügeni saarel Mukrani sadamas.TFoto: AFP/Scanpix
USA kongressi esindajatekoja järel toetas teisipäeval ka senat häältega 86 - 8 sanktsioonide kehtestamist gaasijuhtme Nord Stream 2 rajamisega seotud firmadele. President Donald Trump on lubanud seaduse allkirjastada, vahendab n-tv.de.

Läänemere põhjas kulgev Nord Stream 2 kahekordistab valmimisel Venemaa ja Saksamaa gaasitransiidi mahtu. USA seadusandjad hoiatavad, et  see projekt tooks Venemaa presidendi Vladimir Putini valitsusele miljardeid dollareid tulu ja suurendaks järsult Moskva mõjuvõimu Euroopas. Nord Stream 2 vastu on jõuliselt olnud ka Balti riigid, Poola ja Ukraina. 

USA võtab sanktsioonidega sihikule Nord Stream 2 torujuhet Läänemere põhja paigaldavad laevad ning need hõlmavad varade külmutamist ja USA viisade tühistamist projektiga seotud töövõtjatele.

Kuna Nord Stream 2 on juba valmimisjärgus, siis sanktsioonid selle ehitamist ei peata, kuid võimalik on gaasijuhtme hilisem valmimine.  

Saksa-Vene kaubanduskoda (AHK) rõhutas eelmisel nädalal, et Nord Stream on vajalik Euroopa energiajulgeoleku tagamiseks ning USAle tuleks vajadusel kehtestada vastusanktsioonid. 

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov nimetas kolmapäeval USA sanktsioone rahvusvahelise õiguse rikkumiseks. Ta lisas, et USA sunnib Euroopa tarbijatele peale kallimat ja konkurentsivõimetut toodangut, sealhulgas oma kallimat maagaasi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee