Krimi

Täiendatud 19.36.

KRIMINAALUURIMINE: kas Peeter Helme ahvatles alaealist? „Me rääkisime seksist, noh!“ 

Juhan Mellik, 17. detsember 2019 15:22
Peeter HelmeFoto: Teet Malsroos
Prokuratuur on alustanud kriminaalasja Postimehe endise peatoimetaja, kirjanik Peeter Helme suhtes, keda kahtlustatakse lapseealise seksuaalses ahvatlemises.

„Hästi loll lugu, tegu on tobeda arusaamatusega,“ ütleb Helme. „Eks ma loomulikult olen ka põnevil selles osas, mis uurimine näitab, ega muud öelda ei oskagi.“

„Me rääkisime seksist, noh,“ kirjeldab Helme oma teguviisi. Ta kinnitab, et kuna suhtles teise osapoolega jututoas, polnud tal mingit võimalust kontrollimiseks, kes ja kui vana on vestluspartner tegelikult. Toimuda ei saanud ka mingit piltide vahetust.

Kui rõvedaks ikkagi mindi? „Ei mäleta detaile, aga jah, järelikult siis piisavalt.“

Helme rõhutab veel, et ei tea oma vestluskaaslase kohta mitte midagi ja ootab, mida uurimine selle kohta näitab. „Mina end küll hetkel süüdi ei tunnista,“ lausub ta.

Samal teemal

Helme rääkis Eesti Ekspressile, et ta käis interneti jututoas „Armastuse saal“ ja ajas seal nilbet juttu. Oma sõnul arvas Helme, et ta räägib täiskasvanuga.

Prokuratuur kinnitas Õhtulehele, et selline kriminaalasi on käimas.

"Peeter Helme kuulati üle eelmisel nädalal ning ülekuulamise järgselt ta vabastati. Kuivõrd kellegi kahtlustamine kuriteos kuulub delikaatsete isikuandmete hulka ning kõigi asjaolude väljaselgitamine on alles käimas, ei pea prokuratuur kohaseks avaldada Peeter Helmele esitatud kahtlustuse sisu või tänaseks kogutud tõendeid. Oleme valmis andma avalikkusele selgitusi siis, kui kõik vajalikud toimingud on läbi viidud," lausus Põhja ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja Kaarel Kallas. 

Eesti Ekspressi teatel vastab kahtlustus karistusseadustiku paragrahvile 179, mis sedastab, et nooremale kui neljateistaastasele isikule pornograafilise teose või selle reproduktsiooni üleandmise, näitamise või muul viisil teadvalt kättesaadavaks tegemise või sellise isiku nähes suguühendusse astumise või muul viisil teadvalt tema seksuaalse ahvatlemise eest - karistatakse rahalise karistuse või kuni üheaastase vangistusega.

Täiskasvanutele mõeldud jututuba armastusesaal.org on juba varasemalt politsei ja ajakirjanduse huviorbiidis olnud. 2011. aastal esines kõnealusel veebilehel 13aastase tüdrukuna „Pealtnägija“ ajakirjanik Piret Järvis, kes peitus varjunime Kity13 taha.

Ajakirjandusliku eksperimendi raames mängis Järvis alaealist tüdrukut, et näha, millised mehed temaga suhtlust alustavad.

Õige pea selgus karm tõsiasi: paljud täiskasvanud mehed läksid 13aastase peale pöördesse. Võõrad asusid innukalt uurima, milline näeb nooruke Kity13 välja. Küsiti seksuaalseid küsimusi ning uuriti, kas laps saaks saata endast paljastavaid fotosid.

Ajakirjanik ütles pervertidele, et ta on 13aastane, ent see häiris vaid üksikuid armastusesaali kasutajaid.

Eesti seadus näeb ette, et alla 14aastasega seksijutu rääkimine on kriminaalkuritegu ning karistatav kuni kolmeaastase vangistusega.

Vikerraadio peatoimetaja: Helme enam saatejuht ei ole 

Pärast Postimehe peatoimetaja kohalt lahkumist on Peeter Helme olnud ka Vikerraadio saate "Rahva teenrid" üks juhtidest. Raadiojaama peatoimetaja Janek Luts sõnas Õhtulehele, et lähiajal Helme kohe kindlasti eetrisse ei pääse. "Ta ei tee enam saadet," sõnas Luts resoluutselt. Kui prokuratuuri süüdistused peaksid osutuma alusetuks, võib teda Lutsu sõnul uuesti raadios kuulda.

Samal teemal

16.11.2019
Harvey Weinstein: olen unustatud mees, mu töö on unustatud
02.10.2019
Peeter Helme ja ajakirjanike vastuolu põhjustas geiabielu toetav arvamuslugu
02.10.2019
Peeter Helme: Margus Linnamäe Postimehe toimetuse töösse ei sekkunud