Poliitika

Mart Helme: vabandamiseks peaksin olema midagi sihilikult teinud (286)

Toimetas Triinu Laan, 17. detsember 2019 12:27
Foto: Viljar Voog
Riigikogus umbusaldushääletusest võitjana väljunud Mart Helme sõnul peaks tal olema tõsine põhjus, et vabandust paluda. 

Ta kinnitas ajakirjanikele, et  pühapäevases raadiosaates kõlanud kriitika oli kursi suhtes, mille on võtnud Soome uus valitsus. "Soome rahvaga ei ole meil mingisugust solvamis-suhet. Äärimiselt kahetsusväärne, et meedia on moonutanud minu sõnu raadiosaates," ütles Helme. 

Samal teemal

Ta tuletas meelde, et soomlased ei ole ka Eesti suhtes olnud eriti vaoshoitud ning näiteks Soome endine president Tarja Halonen süüdistas meid korduvalt vene vähemuse õiguste rikkumises ja pidas selleteemalisi läbirääkimisi ka meie idanaabri peaministri ja presidendiga.

"Rahvusvahelised suhted on keerulised," nentis Helme.  "Niipalju kui ma tean oma kontaktide põhjal Soome ja soomlastega, siis see vastukaja ei ole sugugi nii negatiivne nagu meie meedia püüab näidata, vaid on väga palju positiivset ja tuhanded ja tuhanded soomlased on kirjutanud kommentaare ja Facebook kihiseb, et Helme räägib seda, mida meie siin ei julge rääkida.
Ei ole vaja teha EKRE- ja minu-vastast propagandat."

Küsimusele, kas tal on raske vabandust paluda, vastas Helme: "Selleks peab olema tõsine põhjus, et vabandada. Siis ma peaks olema sihilikult teinud midagi niisugust, mis tõepoolest oleks vabandust väärt. Ma pole sihilikult midagi niisugust teinud."

Umbusaldusavalduse algatasid Reformierakond ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond seetõttu, et siseminister Mart Helme kritiseeris pühapäevases raadiosaates nii Soome uut valitsust kui ka uut peaministrit Sanna Marinit, öeldes muu hulgas: "Ja ma tuletaksin meelde ikkagi Vladimir Uljanov-Lenini ütlust, et igast köögitüdrukust võib saada minister, või kuidas ta ütles. Nüüd me siis näeme, kuidas ühest müüjatüdrukust on saanud peaminister ja kuidas seal mõnestki teisest tänavaaktivistist ja harimatust inimesest on saanud samuti valitsuse liige." Helme sõnad said ulatuslikku rahvusvahelist tähelepanu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee