Poliitika

Mart Helme umbusaldamine ja apteegireformi tühistamise eelnõu kukkusid läbi (305)

Ohtuleht.ee, 17. detsember 2019 10:07
Foto: Viljar Voog
 Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna algatatud umbusaldusavaldus siseminister Mart Helmele kukkus läbi. Umbusalduse poolt hääletas 44 ja vastu 42 riigikogulast. 13 saadikut ei hääletanud.  Läbi kukkus ka palju kirgi tekitanud apteegireformi tühistamise eelnõu. 

Ettepaneku lükata Keskerakonna, EKRE ja Isamaa esitatud apteegireformi eelnõu esimesel lugemisel tagasi tegi Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni nimel Riina Sikkut. 

Ettepanekut ravimiseaduse muutmise seaduse eelnõu tagasi lükata toetas 50 saadikut, vastu oli 46, erapooletuid ei olnud. Neli saadikut hääletusel ei osalenud.

Eelnõu eesmärk oli kaotada seadusest omandipiirangud, mille järgi oleks apteegi omanikuks võinud olla ükskõik milline füüsiline või juriidiline isik, sh ravimite hulgimüüja. Samuti ei oleks pidanud üle 4000 elanikuga linnades lõpetama haruapteegid oma tegevust.

Umbusaldusavaldus Mart Helmele

Riigikogule esitatud umbusaldusavaldusele oli hommikul alla kirjutanud  46 riigikogu liiget. Koalitsioonist andis oma allkirja Viktoria Ladõnskaja-Kubits.

Valitsus otsustas tänasel erakorralisel telefoniistungil taotleda riigikogu juhatuselt siseminister Mart Helme suhtes algatatud umbusaldusavalduse võimalikult kiiret arutamist ning palus umbusalduse avaldamise nõude arutamist esimesel võimalusel riigikogu tänasel istungil.

Siseminister Mart Helme kritiseeris pühapäevases raadiosaates nii Soome uut valitsust kui ka konkreetselt uut peaministrit: "Ja ma tuletaksin meelde ikkagi Vladimir Uljanov-Lenini ütlust, et igast köögitüdrukust võib saada minister, või kuidas ta ütles. Nüüd me siis näeme, kuidas ühest müüjatüdrukust on saanud peaminister ja kuidas seal mõnestki teisest tänavaaktivistist ja harimatust inimesest on saanud samuti valitsuse liige."

"Nüüd me siis tegelikult mingil määral võime näha, kuidas toimub punaste ajalooline kättemaks valgetele ehk siis punased, kes tahtsid juba siis [Soome kodusõjas 1918] Soome riiki likvideerida, on nüüd saanud võimule ja nüüd siis üritavad meeleheitlikult Soome riiki likvideerida, teha Soomest mingit sorti europrovintsi, mis kannab küll nime võib-olla territooriumina Suomi või Finland, aga mis tegelikult lohiseb täielikult selle nii-öelda fukuyamaliku ajaloo lõpu ideoloogilise filosoofia sabas," lisas siseminister Helme.

Kaja Kallase kõne Mart Helme umbusaldamisel: 

Juba teist korda oleme sunnitud avaldama siseminister Mart Helmele umbusaldust. Tundub, et seekord on Eestis solvatavad inimesed otsa saanud ja on mindud Soome valitsuse ja peaministri kallale.

Ma ei tahaks tema ütlusi korrata, aga stenogrammi ja ajaloo huvides pean seda siiski tegema. Oma pühapäevases raadiosaates teatas siseminister nimelt järgmist: "See, mis on nüüd juhtunud Soomes, no see ajab ikka ihukarvad püsti. See ajab ihukarvad püsti ja ma ütlen, et järgmine Soome peaminister on Jussi Halla-aho, sest midagi nii mõistusevastast, kui praegu Soomes toimub, ei ole seal ilmselt toimunud juba mitu sajandit. [---] Seda normaalset riiki püüab siin mõnigi erakond meil uppi keerata, et muuta Eesti samasuguseks. Nagu praegu nüüd selle Soome valitsuse ees saavad seisma ikka väga naljakad asjad. Ja ma tuletaksin meelde ikkagi Vladimir Uljanov-Lenini ütlust, et igast köögitüdrukust võib saada minister, või kuidas ta ütles. Nüüd me siis näeme, kuidas ühest müüjatüdrukust on saanud peaminister ja kuidas seal mõnestki teisest tänavaaktivistist ja harimatust inimesest on saanud samuti valitsuse liige. [---] Nüüd me siis tegelikult mingil määral võime näha, kuidas toimub punaste ajalooline kättemaks valgetele ehk siis punased, kes tahtsid juba siis Soome riiki likvideerida, on nüüd saanud võimule ja nüüd siis üritavad meeleheitlikult Soome riiki likvideerida, teha Soomest mingit sorti europrovintsi, mis kannab küll nime võib-olla territooriumina Suomi või Finland, aga mis tegelikult lohiseb täielikult selle nii-öelda fukuyamaliku ajaloo lõpu ideoloogilise filosoofia sabas."

Isegi kui väga tahaks, ei saa kuuldut kuidagi võtta tunnustusena Soome riigile, tema valitsusele ega peaministrile. Seda käsitlevad solvanguna Soome peaminister ise, Soome poliitikud, ajakirjandus ja lihtinimesed  ja esialgu nägi selles solvangut isegi Eesti valitsuse  juht Jüri Ratas.

On see kõik juhuslik? Kas Mart Helme alavääristas Soome riiki kogemata, kuuma peaga? Kas nüüd, kui on vargsi lastud käiku ebasiiras, hädapärane vabandus, milles on palju rohkem kõiki teisi süüdistavat, süüdimatut ülbust  kui kahetsust ja arusaamist sellest, mis tegelikult on toimunud, kas nüüd tõesti võime juhtunu muretult selja taha jätta, nagu soovitab Jüri Ratas?

Kas me tõesti usume, et kui peidame selja taha kõik need valed ja solvamised, mis Mart Helme on endale lubanud, et  pärast seda kõike näeme siseministrina inimest, kes ühtäkki hakkab austama nii meie sõprade, liitlaste kui ka Eesti riigi enda väärikust?

Kas me tõesti peame - Isamaa esimehe soovituse järgi - suhtuma Mart Helmesse nii,  nagu suhtutakse Vladimir Žirinovskisse Venemaal - klouni, keda keegi ei võta enam tõsiselt. Aga, hea kolleeg, Žirinovski ei kuulu Venemaa valitsusse. Isegi Venemaal hoitakse Žirinovski-sugused räuskajad valitsusest eemal. 

Kas me siis tõesti ei mõtle sellele, et andes väga olulisel positsioonil olevale ministrile vaba voli ennast naeruvääristada, et sellega vähendame oluliselt nii Eesti valitsuse kui kogu Eesti riigi tõsiseltvõetavust? Ja üldsegi mitte ainult meie sõprade ja liitlaste seisukohalt, vaid Eesti enda inimeste silmis. Me alandame Eesti riiki.

Me võiksime siin üle loetleda ka Mart Helme poolsed Riigikogu liikmete ründamised, erinevate inimgruppide ründamised, solvangud paremale ja vasakule, kuid leiame, et ainuüksi Soome valitsuse ja Soome peaministri Sanna Marini vastase isikliku rünnakuga on ta kahjustanud Eesti ja Soome suhteid, Eesti riigi mainet, alavääristanud naisi ja mõnitanud lihtsaid tööinimesi.

Me kõik siin saalis mõistame, miks Jüri Ratase valitsuse jaoks ei eksisteeri punaseid jooni, eriti olukorras, kus ohus on koalitsiooni püsimine. Aga me ei anna siin ju täna hinnangut koalitsioonile ega valitsusele. Me räägime täna Eesti riigile ilmselgelt kahju teinud ministrist. Mart Helme ei ole sugugi esimene poliitik, kes ei sobi ministriametisse või kes on loobunud sellest ise, aga kellel on võimekust juhtida erakonda. See ei ole meie otsustada.

Mis aga kindlasti on meie otsustada siin ja täna, see on sõnum, mille me anname nii eesti kui soome rahvale oma riigi usaldusväärsuse ja tõsiseltvõetavuse kohta. Kahte asja enam korraga ei saa: usaldada ühtaegu Mart Helmet ja  austada oma riigi väärikust. Tuleb valida väärikuse taastamise ja veel sügavamasse häbisse vajumise vahel. Eesti Vabariigi valitsuse liige ei saa olla inimene, kellel puudub vähimgi enesekriitika, kuid kellel seevastu on haiglaslik viha kõige endast erineva vastu, eelkõige naiste vastu.

Ma väga loodan, et täna osutub siin saalis kõhklustest tugevamaks südametunnistuse ja vastutustunde hääl. Elu on korduvalt näidanud, et andes sõrme inimestele, kelle eesmärgiks on konflikte provotseerida ja eskaleerida - kaotad lõpuks käe. Ja mitte ainult käe. Provokaatorile võib see parimal juhul olla mäng, rahvale ja riigile - halvimal juhul elu küsimus. Sest ükski plaan B ei korva seda kaotust, mida Mart Helme  tegevus on kaasa toonud Eesti julgeolekule - Eesti ühiskonna sisemise lõhestamise ja välissõpradest järkjärgulise isoleerimise läbi. Eesti rahvas ei ole sellist mandaati andnud mitte kellelegi meist, mitte ühelegi ministrile. Seepärast ei näe me teist võimalust kui avaldada Mart Helmele umbusaldust.

13:21

Priit Sibula kommentaar: 1. detsembri seisuga ei vasta 64% apteekidest  1. aprillil kehtima hakkavatele nõuetele ja oleks ülimalt loogiline, et midagi tehtaks. Saalist ma ei saanud aru, et inimestel oleks mingeid ideid. 

Tegelikkuses me räägime seda, et meil oli 2015. aastast aega, aga täitevvõim ei ole midagi teinud, et see olukord 1. aprillil oleks teisugune kui ta praegu tuleb. Mul oli arusaam, kuidas seda olukorda leevendada, aga täna suur saal seda ei toetanud.

Ma eeldasin muidugi,  et saame üheskoos seda eelnõu paremaks teha, aga suur saal otsustas, et "ei".

13:02

Riina Sikkuti ettepanek enne hääletamist: Mina ravimite ostjana ei ole nõus sellega, et edasipidi saab proviisori nõu ainult viies Eesti suuremas linnas. Mina kodanikuna ei ole nõus sellega, et Eestis saab seadusi osta ja mina Riigikogu liikmena ei ole nõus sellist eelnõud menetlema. Sotsiaaldemokraatliku erakonna fraktsiooni nimel teen ettepaneku eelnõu (118 SE) esimesel lugemisel tagasi lükata ja ma usun, et kõik kolleegid saalis on sama meelt. See on parlamentaarse väärikuse küsimus.

12:54

Apteegireformi tühistamise eelnõuga edasiminekut toetas 46 saadikut, selle tagasilükkamist toetas 50 saadikut.

12:45

12:30

12:29

11:39

Hääletamata jätsid Heiki Hepner, Jaak Juske, Siim Kiisler, Aivar Kokk, Tarmo Kruusimäe, Oudekki Loone, Mihhail Lotman, Andres Metsoja, Üllar Saaremäe, Helir-Valdor Seeder, Sven Sester, Priit Sibul ja Raivo Tamm. 

11:34

Apreegireformi tagasipööramise eelnõu tutvustab apteegireformi töörühma juht,  isamaalane Priit Sibul.

11:23

Umbusalduse poolt hääletas 44 ja vastu 42.  13 saadikut ei hääletanud.  Riigikogu ei avaldanud siseminister Mart Helmele umbusaldust.

11:21

Indrek Saar tegi ettepaneku küsimuste voor lõpetada, kuna siseminister ei anna mingeid sisulisi vastuseid. Rohkem riigikogu liikmed Helmelt küsimusi ei küsi ning algas hääletus.  

11:17

Lauri Läänemets: kas eelistaksite elada riigis, kus peaministriks saab müüja või riigis, kus siseministriks saab Kremil mõjuagent? 

Mart Helme: sellisele rumalale küsimusele ma keeldun vastamast. 

11:15
(Viljar Voog)

11:13

Marko Mihkelson: mul pole teile ühtegi küsimust, astuge tagasi ja lõpetage Eesti häbistamine. 

11:11

Lisaks kinnitab Helme, et pole kunagi halvustanud Soome rahvast, aga ta pole nõus Soome praeguse valitsuse kursiga ning seda on tal õigus öelda ka valitsuse liikmena. 

11:09

Helme kinnitab, et pole kunagi oma abikaasat ega tütreid alavääristanud ega halvustanud, aga ta ei jaga marufeministlikke seisukohti. 

11:08

Helme räägib, kui palju ta on lihtsat tööd teinud. "Siin saalis on vähe nii kõvu töömehi, kui mina. Mind süüdistada, et ma alavääristan lihtsa töö tegijat, on naeruväärne. See on propagandistlik ja teil peaks olema häbi."

11:07

Helme: Ma ei näe, et Eesti julgeolekut on kahjustatud. Ükski NATO liige pole öelnud, et nüüd viskame teid välja. 

11:02

Mart Helme saab sõna. 

11:02

Kaja Kallas: me ei anna täna hinnangut valitsuse tegevusele, vaid arutame ühe ministri käitumist.

10:55

Kaja Kallas: Juba teist korda peame avaldama umbusaldust siseminister Mart Helmele. Eestis on solvatavad inimesed ilmselt otsa saanud, nüüd on mindud neid välismaalt otsima. 

(Viljar Voog)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee