Eesti uudised

Tulesõud menutud? Tallinnas korraldab aastavahetuse ilutulestikku vaid üks linnaosa (24)

Marvel Riik, 17. detsember 2019 05:53
Nii võeti Vabaduse väljakul vastu 2019. aasta.Foto: Erki Parnaku
Kui varasematel aastatel pole pealinnas ilutulestikku korraldanud Pirita, Nõmme, Mustamäe ja Põhja-Tallinna linnaosa, siis tänavu astub samasse klubisse Lasnamäe piirkond, mis on otsustanud aastavahetuse tulevärgist sootuks loobuda. Tallinna au jääb kanda kesklinna valitsusel, mis kavatseb vana-aasta õhtul lasta 8 minutiga taevasse 15 000 eurot.

„Kutsume kolmandata aastat järjest inimesi ise ilutulestikku mitte tegema – las see jääb proffidele,“ selgitas kesklinna linnaosa vanem Vladimir Svet otsust. Kesklinna suurt tulesõud näeb Vabaduse väljakul, kuhu linnaosa vanema sõnul ei ole oodatud külastajad, kellele on kaasas oma alkohol ja pürotehnika.

Lasnamäe linnaosa valitsus loobub ilutulestikust ning panustab enam linnaosa tänavate kaunistamisele ja pühade meeleolu loomisele. Lasnamäe linnaosa vanem Andres Vään juhtis tähelepanu ka pühade eelsele paugutamisele. „Ootamatud ja tihedad paugutamised pühade eelsel ajal tekitavad ebamugavusi nii linnaosa elanikele kui ka neljajalgsetele sõpradele,“ rääkis Vään. „Lisaks jäetakse maha palju prügi, mida pürotehnilised vahendid tekitavad.“

Vääni sõnul oodatakse kõiki lasnamäelasi aastavahetusel Vabaduse väljakule, kus enne ilutulestikku astuvad üles Liis Lemsalu ja Tanel Padar.

„Kuna Kristiine on roheline ja rahulik aedlinn, siis minu seisukoht on olnud selline, et me ei telli eraldi ilustulestikku ega korralda keskselt selle õhku laskmiseks üritust,“ selgitas Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe linnajao tegutsemist.

„Pirita linnaosa valitsus uusaastaks pürotehnikat ei ole tellinud ega toeta selle laskmist. Oleme suunanud pürotehnika vahendid pigem jõuluvalgustusele, heakorratöödele ja heategevusele,“ põhjendas Pirita linnaosa vanem Tõnis Liinat piirkonna otsust.

Mustamäe linnaosa valitsus on viimastel aastatel teinud koostööd Mustamäe keskusega, kus toimub suurem pidu koos tulevärgiga.

Suurlinnades on veel Pärnu teatanud, et loobub ilutulestiku laskmisest. „Küsimus ei ole otseselt rahas (tavaliselt on linna ilutulestik maksnud 3500–4500 eurot ja Pärnu linna eelarve on suurusjärgus 100 miljonit eurot), vaid põhimõtetes ja omavalitsuse poolses eeskuju andmises,“ selgitas otsust Pärnu linnapea Romek Kosenkranius otsust.

„Teame, et elanikud nagunii lasevad uusaasta öösel kordades rohkem raha õhku, aga see on nende valik ja kui seadusandja võimaldab seda teha, siis saame anda vaid omavalitsuse poolt eeskuju.“

Ürgses rütmis elav Viljandi plaanib ilutulestikku korraldada sarnaselt varasemate aastatega 1500 euro eest. „Lõppsummat ei oska veel öelda, kuid möödunud aastal kogunes koos toetajate abiga 8000 eurot ja sarnast suurusjärku ootame ka tänavu,“ ütles Viljandi avalike suhete spetsialist Johan-Kristjan Konovalov.

Eelmisel aastal kulutas Tallinn ilutulestikule 17 480 eurot (Kesklinn 14 000, Lasnamäe 3480 eurot), Pärnu 4000 eurot, Viljandi 9500 eurot (1500 eurot linnalt, 8000 eurot sponsoritelt). Kokku lasid Eesti omavalitsused tulevärkki taevasse 83 631 eurot, mis koos sponsoritega küündis 125 591 euroni.

Loe ülevaadet Eesti ilutulestikust Õhtulehe aasta viimasest numbrist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee