Maailm

Euroopas teeb vilgast tööd võimas India lobi, mis isegi eurosaadikuid haneks on tõmmanud (4)

Toimetas Greete Kõrvits, 19. detsember 2019 19:44
India tahaks maailma arvamust mõjutada, eriti India-Pakistani suhete osas.Foto: PantherMedia/Scanpix
Kui öelda: rahvusvaheline lobitöö, siis võib-olla tuleb riikidest silme ette näiteks Venemaa, võib-olla Hiina, sellised riigid, kelle sisepoliitiline olukord ja välispoliitilised otsused annavad põhjust üritada oma mainet parandada. India jääb meile selles osas ehk kaugeks. Ent indiameelne lobi on Euroopas täiesti kohal ja mitte väikene.

Internet on täis Indiat pooldavaid võltslehti ja mõttekodasid, mille eesmärk on otseselt Euroopa Liidu (ja muu maailmagi) poliitikat mõjutada. Brüsselis tegutsev MTÜ EU Disinfo Lab, mis libauudiste ja propaganda levikut uurib, leidis, et kokku on libalehti 265 kandis ning tegutsevad nad 65 riigis. Mõned neist kasutavad usutava imago loomiseks kunagi eksisteerinud, ent ammu tegelikult suletud ajalehtede nimesid. Mõni kasutab pärisväljaandele sarnast nime, näiteks „Times of Los Angeles“ (tegelikult on ajalehe nimeks „Los Angeles Times“).

Uurijad tuvastasid libalehtede allikana India ettevõtte Srivastava Group.

Arvukate lehtede võrgustiku peamiseks ülesandeks näib olevat India naabri Pakistani mustamine, mitmed neist on seotud Pakistani-vastaste ürituste korraldamisega. Mõned neist on MTÜd, mis on uurijate sõnul eriti murettekitav, sest jätab mulje siirast, rohujuuretasandil ja inimeste endi südamest tulevast tegevusest, kui tegelikult pole seda mitte. Mitmed europarlamendi saadikud on ka lõksu langenud ning kirjutanud väljaannetele arvamuslugusid, osalenud nende üritustel, isegi parlamendisaalis nende seisukohti tutvustanud.

Eriti aktiivne oli – kuni uurijad selle paljastasid – libaväljaanne „The Times of Geneva“, mis postitas lisaks artiklitele ka videosid ning näib, et nende sihtmärk oli kõrgel: mõjutada ÜRO poliitikat Pakistani suhtes. Kui EU Disinfo Lab neid mainis, lõpetas muidu väga tegus sait materjali avaldamise, sulges oma Twitteri ja Youtube'i kontod, nende telefon jääb BBC ajakirjaniku kõnedele tummaks.

Selle kohta, kas tegevust toetab ka India valitsus, konkreetsed tõendid puuduvad. Kuid uurijad osutavad sellele, et mõlemad riigid, nii India kui Pakistan, kelle omavahelised suhted on pehmelt öeldes kehvad, üritavad juba ammu mõjutada seda, mida ülejäänud maailm neist ja nende konfliktist arvab. Mõlemad tahaksid kontrollida seda, mida neist (ja vastasest) räägitakse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee