Mart HelmeFoto: Martin Ahven
Ohtuleht.ee 15. detsember 2019 23:18
"See, mis on nüüd juhtunud Soomes, no see ajab ikka ihukarvad püsti," ütles EKRE esimees ja siseminister Mart Helme Soome uue valitsuse kohta TRE raadio saates "Räägime asjast".

Soome valitsus vahetus, sest vaid pool aastat ametis olnud Antti Rinne astus postitöötajate streigiga seotud põhjustel tagasi. Soome parlament hääletas teisipäeval ametisse uue, maailma noorima peaministri, sotsiaaldemokraadist 34aastase Sanna Marini. Sanna Marin on Tampere Ülikooli haldusteaduste magister ning oli eelmises valitsuses transpordi- ja kommunikatsiooniminister. 

Eesti siseminister Mart Helme kritiseeris pühapäevases raadiosaates nii Soome uut valitsust kui ka konkreetselt uut peaministrit: "Ja ma tuletaksin meelde ikkagi Vladimir Uljanov-Lenini ütlust, et igast köögitüdrukust võib saada minister, või kuidas ta ütles. Nüüd me siis näeme, kuidas ühest müüjatüdrukust on saanud peaminister ja kuidas seal mõnestki teisest tänavaaktivistist ja harimatust inimesest on saanud samuti valitsuse liige."

"Nüüd me siis tegelikult mingil määral võime näha, kuidas toimub punaste ajalooline kättemaks valgetele ehk siis punased, kes tahtsid juba siis [Soome kodusõjas 1918] Soome riiki likvideerida, on nüüd saanud võimule ja nüüd siis üritavad meeleheitlikult Soome riiki likvideerida, teha Soomest mingit sorti europrovintsi, mis kannab küll nime võib-olla territooriumina Suomi või Finland, aga mis tegelikult lohiseb täielikult selle nii-öelda fukuyamaliku ajaloo lõpu ideoloogilise filosoofia sabas," lisas siseminister Helme.

Keskerakond pidi taaskord oma vastusõna sekka ütlema. Jüri Ratas Facebookis: "Soome on meie lähedane sõber ja liitlane, kellega on kõik Eesti Vabariigi valitsused teinud head ning tihedat koostööd. Seda ei ole mõjutanud see, millised demokraatlikud erakonnad parasjagu kummagi riigi koalitsiooni kuuluvad või seda juhivad. Minul isiklikult oli väga hea koostöö nii kahe eelmise Soome peaministriga kui juba ka igati positiivsed esimesed kontaktid nende uue valitsusjuhiga. Viimati arutasin Sanna Mariniga meie ühiseid huve Euroopa Liidus ning Põhjala ja Baltikumi tihedamat ühist tegutsemist selle nädala neljapäeval Euroopa Ülemkogu eel. Ootan kõigilt Eesti valitsuse liikmetelt sisukat ja austavat koostööd meie Soome ametikaaslastega."

Hiljem kommenteeris Helme oma väljaöeldut nii: "Pean vajalikuks selgitada, et andes 15. detsembril TRE raadio eetris olnud vestlussaates „Räägime asjast“ hinnanguid Soome uuele
vasakpoolsele valitsusele, ei väljendanud ma mitte Eesti valitsuse, vaid
isiklikke ja meie erakonna maailmavaatest tulenevaid seisukohti.

Mitte mingil juhul ei sea ma kahtluse alla Eesti ja Soome head koostööd
ja sõprussuhteid. Me oleme hõimuvennad ja jääme hõimuvendadeks.
Erimeelsused poliitikute vahel ei mõjuta mingilgi määral meie sooje
tundeid soome rahva vastu."