Maailm

Kuhu kadus 120 miljonit? Kaevake saladus hauast välja! (2)

Tõnis Erilaid, 15. detsember 2019, 21:19
Foto: Facebook
Kanada tuntuimat krüptovaluutabörsi QuadrigaCX juhtinud Gerald Cotten (pildil) suri läinud aasta 9. detsembril ootamatult Indias. 36aastane mees oli ainus, kes teadis salasõna, millega pääseb ligi digitaalsetele rahataskutele, kus lebab umbes 120 miljoni euro väärtuses krüptoraha.  

Cotteni surres oli QuadrigaCXil  75 000–115 000 klienti, kes kõik jäid ilma ainsagi sendita, kui firma kuulutati pankrotis olevaks. Nördinud inimesed tormasid esmalt Cotteni leske piirama, kes kinnitas, et tema ei tea oma surnud abikaasa asjadest midagi. Saati veel salasõnast. Cotteni arvuti MacBook Pro, kus ta hoidis firma kogu asjaajamist ja mida ta alati endaga kaasas kandis, on aga nii tugevalt kaitstud, et andmetele ligi ei pääse, kuigi FBI ja paljud häkkerid on üritanud.

QuadrigaCX rahaasju asus mõni aeg tagasi uurima auditifirma Ernst & Young, kes avastas, et Cotten on teinud börsil välja mõeldud inimeste nimel ülekandeid ja on kandnud nende arvetele suuri rahasummasid. Neli kõvaketast, mis sisaldasid börsi klientide andmeid ja raha, olid tühjendatud kuus päeva enne mehe surma. Kuhu andmed kadusid, pole teada, sest kui FBI ja Kanada politsei asusid otsima seifi, kus väidetavalt hoiti salasõna koopiat, siis leidsid nad kohas, kus seif asus, vaid neli auku põrandas.

Ainus, mis on Cottenist kindlalt teada, on see, et neli päeva enne surma kirjutas ta käsitsi testamendi, milles jättis oma vara, umbes kümme miljonit eurot maksva maja ning luksusjahi (selle nimi on Gulliver) elukaaslasele Jennifer Robertsonile.

Kanadas möllavad kuulujutud, et Cotten polegi tegelikult surnud. Ta varastas raha ja puges peitu, arvavad paljud, juhtides tähelepanu ka sellele, et Indias Rajasthanis antud surmatunnistusele on kirjutatud Gerald William Cottan. Pealegi tehti seda haiglas, mille juhid võltsimiste eest vaid paar kuud varem trellide taha pandi. Tuli välja, et tema kaasomanik Quadrigas, kes esitles end aastaid kui Michael Patryn, on tegelikult hoopis teise nimega. Järsku on ka Cotten vaid pseudonüüm?

Kõik see on väga imelik, väidavad paljud Quadrigas raha kaotanud inimesed, ja nad volitasid oma advokaate nõudma Cotteni haua avamist, selgitamaks sinna maetu isikut ja surma põhjust. Jennifer Robertsonile teeb selline asjade käik muret ja ta kirjutas politseile, et ei mõista, kuidas aitab haua avamine kaasa kadunud miljonite leidmisele. Kuid kes usub naist, kes on ka ise mitu korda nime vahetanud? 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee