Maailm

Trumpi ametist eemaldamise hääletus toimub järgmisel nädalal (15)

Toimetas Greete Kõrvits, 13. detsember 2019 20:26
President Trumpi ärritas uudis väga.Foto: AP/Scanpix
USA kongress andis reedel rohelise tule president Trumpi ametist eemaldamise teemalisele hääletusele. Tõenäoliselt toimub see juba järgmisel kolmapäeval. Selle läbi minemisel peaks arvatavasti juba jaanuaris järgnema kohtumõistmine senatis.

Reede hommikul oli kongressi esindajatekoja õiguskomisjoni ülesandeks hääletada kahes presidendi vastu esitatud süüdistuses: võimu kuritarvitamine ja kongressi töö takistamine. Mõlemad punktid läksid läbi häältetulemusega 23 poolt ja 17 vastu ning liiguvad seega edasi esindajatekoja täiskogu ette.

Samal teemal

Süüdistuste ajendiks on Trumpi väidetav surve Ukrainale uurida tema rivaali Joe Bideni äritegevust, et konkurenti kahjustada. Lisaks hoidnud Trump talle sobiva tulemuse ootuses kinni sõjalist abi Ukrainale, kasutades seega kurjasti oma võimupositsiooni. Samuti püüdis ta süüdistuste kohaselt takistada kongressil tema tegemisi uurimast.

Mõlemad süüdistused tulevad järgmisel nädalal, arvatavasti kolmapäeval, hääletusele esindajatekoja täiskogul, kus koda võib leida, et süüdistused on piisavad, et president ametist eemaldada. Siiski pole see päris niisama lihtne: USA kongress on kahekojaline ning hääletusele esindajatekojas järgneb kohtuprotsess presidendi üle senatis.

Laias laastus saavad asjalood Trumpi jaoks nüüd edasi minna kahel viisil:
1. Esindajatekoda hääletab presidendi ametist eemaldamise küsimuses, koja enamus ei ole sellega nõus ning president jätkab tööd.
2. Esindajatekoda hääletab presidendi ametist eemaldamise küsimuses, hääletus läheb läbi ja käiku läheb kohtuprotsess senatis, misjärel võib juhtuda üks kahest:

  • senat hääletab kohtumõistmise järel ametist eemaldamise vastu (vajalik on kahe kolmandiku senaatorite toetus) ja president jätkab tööd
  • vähemalt kaks kolmandikku senaatoritest hääletab kohtumõistmise järel ametist eemaldamise poolt ning president lahkub töölt, presidendi kohusetäitjaks saab kuni järgmiste valimisteni 2020. aastal asepresident Mike Pence

Siiski on ääretult ebatõenäoline, et presidendi reaalselt ametist eemaldamine teostub. Ehkki esindajatekojas on kohtade enamus demokraatide käes ning eeldatavasti koda ka järgmisel nädalal tema pukist maha võtmise poolt hääletab, kuulub senati enamus vabariiklastele. Ütleme nii, et pehmelt öeldes on raske ettegi kujutada, millise stsenaariumi järgi senati kohtuprotsess küll presidendi kahjuks saab minna. Seal peaksid esile tulema uued ja täiesti senikuulmatud süüdistused, Mike Pence peaks elu eest supersalajast lobitööd tegema ning isegi sellisel juhul tundub ebaveenev, et vabariiklased oma riigipeale, kes vastuoludest hoolimata paljudele ameeriklastele siiski kallis, selja pööraksid.

Senatis võib kohtuprotsess alata juba jaanuari alguses.

President Trump oli mõni hetk pärast õiguskomisjoni otsust pressikonverentsil silmnähtavalt ärritunud. Pahane president nimetas kogu protsessi pettuseks, tümitas ajakirjandust ja „jubedaid FBI inimesi“. Oma peapesu said ka vana rivaal Hillary Clinton, esindajatekoja demokraadist spiiker Nancy Pelosi ja Euroopa, kes Ukrainat Trumpi hinnangul piisavalt ei aita.

„Mitte midagi ei tehtud valesti, null valesti,“ kordas riigipea oma varasematki kinnitust, et on süütu. Trump usub, et tema ametist eemaldamise protsess sai ehk alguse veel enne kui ta üldse kunagi presidendiks kandideeriski: „Täielik petukaup. See algas ammu aega tagasi, tõenäoliselt ennegi kui ma tulevase esileediga koos eskalaatoriga alla sõitsin!“ (Trump viitab ajalooliseks saanud hetkele, kus ta oma kandidatuuri teatamiseks kullakarva eskalaatoril poodiumi ja reporterite juurde laskus – G.K.) Mida president sellise kahtlustusega täpsemalt silmas peab, ta ei avaldanud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee