Maailm

Tartu vanglas karistust kandev sõjaroimar sai süüdistuse 20 rongireisija jõhkras tapmises (82)

Toimetas Greete Kõrvits, 13. detsember 2019 17:31
Foto: AFP/Scanpix
Haagi sõjatribunal esitas reedel süüdistuse sõjakurjategijale Milan Lukicile (pildil). Lukic ja tema kaaslased tapsid 1993. aastal kakskümmend reisirongis sõitnud süütut inimest. Lukic istub teiste roimade eest kinni Tartu vanglas.

Paramilitaarse rühmituse endine juht Milan Lukic astus 1993. aasta veebruaris koos talle allunud Bosnia serblastest meestega Strpci rongijaamas Belgradist Bari linna teel olnud reisirongile ja käsutas sealt välja kakskümmend reisijat. Nende seas olid kaheksateist Serbia ja Montenegro elanikku, üks horvaat ning üks tuvastamata kodakonsusega, kuid araabia päritolu isik.

Relvastatud mehed viisid rongisõitjad ühte koolimajja, kus asusid neid peksma ja muul viisil piinama. Lõpuks lasid nad Lukici juhtimisel ja osalusel kõik kakskümmend ohvrit maha. Mõrvarid viskasid surnukehad Drina jõkke.

2012. aastal mõistis Endise Jugoslaavia Rahvusvaheline Kriminaaltribunal Haagis Lukici süüdi erinevates sõjakuritegudes Višegradis (linn on praegu Bosnia ja Hertsegoviina Serblaste Vabariigi osa). Strpci rongijaama tapatalguid need süüdistused ei puudutanud. Višegradis osales ta 1992. aastal ühes Bosnia sõja kurikuulsamas ja jõledamas massimõrvas, milles sõdurid kusagil 120 naist, last ja vanurit elusalt põlema panid. Selle eest sai Lukic eluaegse vanglakaristuse, mida hetkel Tartu vanglas kannab. Lisaks temale on kohtu all veel kümme Strpci rongijaama massimõrvas osalenud meest.

2015. aastal kirjutas Balkan Insight, et Lukic palus üleviimist Eesti vanglast Saksamaale, kus elavad ta naine ja poeg. Lisaks kurtis mees, et kannatab psühholoogilise piina käes, kuna on Tartus täielikus isolatsioonis. Nimelt ei oska ta sõnagi eesti keelt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee