Maailm

Avaldatud kell 13. detsembril

SUURBRITANNIA PARLAMENDIVALIMISED: Boris Johnson sai elu suurima võidu, Brexit tuleb 31. jaanuaril (48)

Aadu Hiietamm, 14. detsember 2019 09:00
VÕITJA: Senine peaminister ja konservatiivide juht Boris Johnson sai valijatelt mandaadi Brexiti elluviimiseks. Foto: ZUMAPRESS/Scanpix
Suurbritannia konservatiivide juht ja senine peaminister Boris Johnson sai neljapäeval toimunud erakorralistel parlamendivalimistel oma tahtmise. Konservatiivid võtsid valimistel suurvõidu ning Boris Johnson lubas võidukõnes, et 31. jaanuaril lahkub Suurbritannia Euroopa Liidust ehk teisisõnu saab Brexit teoks. 

Suurbritannia konservatiivid said neljapäeval toimunud valimistel oma parima tulemuse pärast 1987. aastat. Parteil on 650kohalises parlamendi alamkojas 365 kohta ehk kindel absoluutne enamus. 

Samal teemal

Konservatiivide juht ja senine peaminister Boris Johnson käis reede keskpäeval Buckinghami palees, kus palus kuninganna Elisabeth II-lt luba uue valitsuse moodustamiseks. Ajalehe The Guardian andmetel teeb Johnson uue valitsuse koosseisu teatavaks esmaspäeval.

Valimiste peateema oli venima jäänud Brexit ning Boris Johnsonil on nüüd rahva tugev mandaat selle elluviimiseks. Boris Johnson sai Suurbritannia peaministriks tänavu 24. juulil pärast seda, kui Theresa May pani ameti maha, sest ei suutnud saada parlamendis toetust oma Brexiti lepingule. Patiseisu lahendamiseks otsustas Boris Johnson korraldada erakorralised parlamendivalimised ning need andsidki talle soovitud tulemuse. Valimistest osavõtuprotsent oli 67,3.

Nüüd tahab Boris Johnson Brexiti lepingu esitada parlamendi alamkoja uuele koosseisule veel enne jõulupühi ning konservatiivide suur ülekaal avab Brexitile tee.  Boris Johnson mõistis võidukõnes hukka pikalt  kestnud jagelused Brexiti üle ja rõhutas: „Me teen kogu sellele lollusele lõpu ning me saame Brexiti 31. jaanuariks tehtud, ei mingeid kuisid ega agasid.“

Pärast Suurbritannia lahkumist Euroopa Liidust algab üleminekuaeg, mis praeguse seisuga kestab 2020. aasta lõpuni. Seega on Suurbritannia valitsusel Euroopa Liiduga vabakaubanduslepingu sõlmimiseks vaid 11 kuud. Ekspertide arvates ei suudeta selle ajaga ilmselt tulemusteni jõuda ning tõenäoline on üleminekuaja pikendamine. 

KAOTAJA: Leiboristide juht Jeremy Corbyn lubas pärast hävitavat valimiskaotust ameti maha panna.  Foto: Reuters/Scanpix

Valimistel põrunud opositsiooniliste leiboristide juht Jeremy Corbyn ütles pärast valimistulemuste selgumist, et tema leiboriste järgmistele valimistele ei vii. Millal ta täpselt parteijuhi ametist loobub, jäi veel lahtiseks. Kuna Corbyn seisukoht Brexiti asjus oli suht segane ning ka tema vaated sisepoliitikas olid paljudele valijatele liiga vasakpoolsed, siis on on leiboristide valimiskaotuse üks põhjus just nende liidri ebapopulaarsus. Leiboristidel on pärast valimisi parlamendi alamkojas vaid 203 saadikukohta. 

Tagasi astub ka Brexiti tühistamist pooldanud liberaaldemokraatide juht Jo Swinson, kes kaotas oma koha parlamendis.

Väärib tähelepanu, et Šotimaal võttis suurvõidu  Šoti Rahvuspartei (SNP), mis soovib Šotimaale iseseisvust ja Euroopa Liitu jäämist.  SNP- l on nüüd Suurbritannia parlamendi alamkojas 48 mandaati. Šotimaa esimene minister Nicola Sturgeon on lubanud korraldada uue hääletuse Šotimaa iseseisvuse üle. Eelmine toimus  2014. aastal ja siis soovis 55,3% valijatest jääda Suurbritannia koosseisu. 

Šotimaa Rahvuspartei juht ja Šotimaa esimene minister Nicola Sturgeon soovib korraldada uue iseseisvusreferendumi.  Foto: AFP/Scanpix

Boris Johnson on küll öelnud, et tema valitsus ei luba Šotimaal uut iseseisvusreferendumit korraldada, kuid poliitikavaatlejad on juba hoiatanud, et äsjaste parlamendivalimiste tulemused võivad viia Suurbritannia lagunemiseni.  

Samal teemal

16.00.2020
VEEL KAKS NÄDALAT: kuidas tähistada Brexiti toimumist?
27.11.2019
SUURBRITANNIA PEAMINISTER BORIS JOHNSON: on aeg vana unustada ja ühiselt edasi minna
21.11.2019
GALERII | Peaministri serveeritud lõunasöök: Boris Johnson soovis sõduritele ilusaid jõulupühi
20.11.2019
Brexiti hääletus: Johnsoni järjekordne suurvõit